Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál pár týdnů po svém propuštění z vazby v rijádském hotelu Ritz-Carlton znovu hledá nové investice a plánuje reorganizaci svého investičního impéria Kingdom Holding Company (KHC). Princ to řekl ve svém prvním rozhovoru od propuštění s televizí Bloomberg TV, ve kterém současně uvedl, že uzavřel s vládou dohodu o svém propuštění, detaily však neprozradil.
Valíd byl zadržen v rámci velkého zátahu vlády proti korupci. Ve vazbě v rijádském hotelu strávil zhruba tři měsíce. K detailům svého propuštění se nevyjádřil, pouze uvedl, že stále vlastní ve své investiční firmě podíl 95 procent, což je ověřitelné. "Jak říkám, je to důvěrná a tajná dohoda, úmluva, která vychází z potvrzené domluvy mezi mnou a vládou Saúdské Arábie, musím ji respektovat," prohlásil.
Saudi Prince @Alwaleed_Talal tells @ErikSchatzker what it was like to be held captive by his cousin, Crown Prince Mohammed bin Salman. Here's his first interview since being released from a luxury hotel https://t.co/ooY0d9NoYl #tictocnews pic.twitter.com/PONmVx2QdI
- TicToc by Bloomberg (@tictoc) 20. března 2018
Ke svým novým plánům uvedl, že pracuje s poradci, včetně firmy Goldman Sachs Group, na nalezení nových investic pro jeho KHC ve výši až tři miliardy USD (61,8 miliardy Kč). Dodal však, že zřejmě rozdělí majetek skupiny, který činí 13 miliard USD, a oddělí domácí realitní divizi do samostatné firmy. Zhruba polovinu majetku KHC tvoří domácí majetek. Současně také jedná s novým státním fondem bohatství o společných investicích do domácích projektů.
Podle časopisu Forbes je Valíd 64. nejbohatším mužem planety, je nejznámějším podnikatelem Saúdské Arábie a byl dlouhou dobu veřejnou tváří saúdskoarabské královské rodiny pro ředitele zahraničních firem a zahraniční investory. Mezinárodní pověst si získal v 90. letech jako chytrý investor a občas je srovnáván s Warrenem Buffettem. Jeho investiční firma vlastní mimo jiné podíly v Citigroup, Four Seasons Hotels & Resorts a Twitteru.
Třiašedesátiletý Valíd byl spolu s několika dalšími členy královské rodiny, vyššími úředníky a obchodníky propuštěn 27. ledna na rozkaz korunního prince Muhammada bin Salmána, který je jeho bratrancem. Většina zadržených byla propuštěna po finančních urovnáních, díky kterým stát získal více než sto miliard dolarů, uvedl prokurátor, avšak bližší detaily neposkytl.