Více než miliarda občanů Indie nesmí po čtrnáct hodin vycházet z domova

Zahraničí
22. 3. 2020 12:41
Téměř opuštěné ulice v indické Bombaji.
Téměř opuštěné ulice v indické Bombaji.

V Indii v neděli platí čtrnáctihodinový zákaz vycházení pro všech více než 1,3 miliardy místních obyvatel. Opatření má podle premiéra Naréndry Módího posloužit jako zkouška připravenosti Indie na boj s pandemií způsobené koronavirem a částečně zastavit šíření nákazy, napsal server BBC.

"Buďme všichni součástí tohoto zákazu vycházení, který dodá obrovskou sílu boji proti hrozbě COVID-19," napsal Módí na twitteru s odkazem na onemocnění, jež koronavirus způsobuje. "Kroky, které podnikneme nyní, nám pomohou v budoucnosti. Zůstaňte uvnitř a zůstanete zdraví," dodal.

Premiér na svém účtu následně sdílel fotografie dalších uživatelů sociální sítě z vylidněných ulic některých indických měst, které jsou za normálních okolností proslulé velkým množství aut, motorek a dalších vozidel pohybujících se v chaotické vřavě. V zemi v neděli nejezdí ani dálkové ani příměstské vlaky. Místní televize ukazovaly záběry prázdných ulic v mnohamilionových aglomeracích Dillí, Kalkata či Bombaj. Zavřeny jsou všechny obchody kromě těch nezbytných.

Módí nicméně požádal občany, aby se v 17:00 místního času (12:30 SEČ) postavili na balkóny nebo do oken a tleskali či zvonili zvonky, čímž mají vyjádřit podporu zdravotníkům a dalším pracovníkům, kteří proti pandemii viru bojují.

Podle reportérky televize Al-Džazíra Elizabeth Puranamové se již nyní hovoří o tom, že by se v Indii zákaz vycházení mohl prodloužit i na část příštího týdne. Takový úmysl již oznámily třeba státy Rádžasthán, Gudžarát či Paňdžáb, zatímco státy Goa, Uttarákhan či Himáčalpradéš uzavřely svoje hranice. V Indii přitom od neděle nemohou přistávat žádná komerční letadla z cizích zemí.

Prodloužení omezení pohybu by však podle Puranamové představovalo obrovskou výzvu pro Módího vládu, jelikož mnoho Indů musí pracovat každý den, aby se uživili. "Pouliční prodejci tvrdí, že pokud nebudou moci jít ven, tak jejich rodiny jednoduše zemřou hlady," uvedla reportérka.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která monitoruje celosvětový vývoj pandemie, zaznamenala Indie zatím 332 případů koronaviru a čtyři úmrtí. Úřady tvrdí, že se zatím nikdo nenakazil od člověka na území Indie. Experti se však obávají, že lze jen těžko zabránit domácímu šíření viru v zemi, kde desítky milionů lidí žijí v hustě osídlených městech s často špatným přístupem k čisté vodě.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ