Vicepremiér chce <span>separovat Araby</span> v Jeruzalémě

Zahraničí
3. 7. 2008 12:25
Život ve stínu teroru. Cvičení záchranářů v Jeruzalémě.
Život ve stínu teroru. Cvičení záchranářů v Jeruzalémě.

Život ve stínu teroru. Cvičení záchranářů v Jeruzalémě.Východojeruzalémské čtvrti Súr Báhir a Džabal Múkabar by měly být odděleny od Jeruzaléma a jejich obyvatelé by měli přijít o práva jeruzalémských občanů. Řekl to dnes izraelský vicepremiér Chaim Ramon a reagoval tím na atentát spáchaný ve středu tento týden

Na jeruzalémské rušné ulici ho buldozerem spáchal Palestinec ze Súr Báhiru, který jakožto občan města neměl problémy dostat se do jeho západní části a zaútočit.

Zabil ženu z rodiny nizozemských přistěhovalců, další ženu původem z Rakouska a jednoho muže. Jeho samého zastřelili v kabině stroje přítomní členové bezpečnostních složek.

Ramon dnes reagoval nejen na tento, ale také na březnový atentát proti náboženské škole. I tehdy se do západního Jeruzaléma dostal bez potíží Palestinec z Džabal Múkabaru a zastřelil osm lidí.

Mrtví a změť trosek po útoku bagrem."Jedním z důvodů, proč byl spáchán středeční útok tak snadno, je to, že existují vesnice Džabal Múkabar a Súr Báhir, jimž se z nějakého důvodu říká Jeruzalém. Mělo by se s nimi zacházet stejně jako s palestinskými městy Ramalláh, Betlém, Džanín nebo Nábulus. Žádný Izraelec v nich ani v jejich blízkosti nikdy nebyl," řekl Ramon. 

Izrael je obsadil spolu s dalšími oblastmi východně od západního Jeruzaléma za války v roce 1967.

Status Jeruzaléma patří k nejobtížnějším bodům izraelsko-palestinských jednání. Izrael chce udržet město v současné podobě, tedy i s východními čtvrtěmi připojenými po okupaci z roku 1967. Palestinci zase usilují o to, aby se východní část stala hlavním městem jejich budoucího státu. Žije v ní hlavně arabské obyvatelstvo.

Jsou to Palestinci, kteří sice nemají v mnoha případech izraelské občanství, avšak těží z toho, že jim Izrael udělil právo na trvalý pobyt. Znamená to pro ně sociální výhody, včetně práva využívat izraelský zdravotnický systém nebo podporu v nezaměstnanosti.

Rodina útočníka bagrem ze Súr Báhiru ukazuje snímky zastřeleného.Rozdělením města by Palestinci z východního Jeruzaléma o tyto výhody přišli. Mnozí proto loni začali uvažovat o izraelském občanství a dokonce o ně i žádat. Jeruzalém má asi 750 tisíc obyvatel, z nichž asi třetina jsou Palestinci.

Muži, který ve středu zabíjel buldozerem, bylo 29 let a byl otcem dvou dětí. Jeho rodina tvrdí, že neměl přátele mezi radikály. Izraelská armáda v minulých případech bez milosti zdemolovala domy atentátníků a premiér Ehud Olmert i ministr obrany Ehud Barak chtějí, aby se tak stalo i v tomto případě.

Z právního hlediska to však komplikuje právě fakt, že muž je z východního Jeruzaléma. I když nebyl izraelským občanem, na Súr Báhir se vztahuje izraelský zákon.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ