Čína
VIDEO: Moderátor nazval Mao Ce-tunga zku*vysynem a skončil
09.04.2015 12:53
O tom, že s čínskou komunistickou stranou není radno si zahrávat, se mohl přesvědčit oblíbený čínský moderátor China Central Television (CCTV) Bi Fujian. Při večeři v restauraci značně posilněný alkoholem přezpíval slavnou revoluční píseň, kterou doplnil několika kritickými větami o otci komunistické Číny Mao Ce-tungovi. Informoval o tom server Foreign Policy.
Známý moderátor, který od roku 2011 mimo jiné také uváděl nejsledovanější pořad světa - Novoroční čínské gala -, nejspíš při svém neslavném vystoupení vůbec netušil, že je natáčen, a už vůbec nepředpokládal, že bude jeho výstup zveřejněn.
Hlavním problémem bylo, že si moderátor pro svůj výstup zvolil známou píseň z revoluční opery z padesátých let, která chválí předsedu Čínské komunistické strany Mao Ce-tunga. Při zpěvu písně si hojně dělal legraci z přehnaného patriotismu a sentimentu, který tato hymna vzbuzuje. Navíc ve videu nazývá vůdce čínského lidu "zku*vysynem", který čínskému lidu velmi ublížil.
Jak už to tak v Číně bývá, reakce na sebe nenechala dlouho čekat a Fujianův pořad už CCTV několik dní nevysílá. Podle televize totiž tento incident nepříznivě ovlivnil moderátorův společenský obrázek a právě probíhá jeho vyšetřování. To přitom není to nejhorší, co může bývalého moderátora v této totalitní zemi potkat.
Tajně natočené a zveřejněné video samozřejmě přitáhlo velkou pozornost ze všech stran. Levicové skupiny, které stále pociťují velký obdiv k Maovi, se k celému incidentu začaly hojně vyjadřovat na Weibu, čínské obdobě Twitteru.
"Moderátor hlavní stranické televize, který nadává na zakladatele strany a našeho národa, by měl být přísněji potrestán než jen vyhozením," napsal komentátor Duan Wei, který má na Weibu více než 600 tisíc sledujících. Ideologický a státu blízký think tank Čínská akademie sociálních věd zase napsal, že "Fujian musí být přísněji potrestán, jinak bude mít takové chování katastrofální dopad na celou společnost".
Video ale vyvolalo u uživatelů internetu i jiné reakce. Některým video připomnělo, jak hrozné bylo žít za Maovy kulturní revoluce, která nutila "manželky hlásit to, co proti straně jejich manželé řekli v posteli, a syny udávat, co vlastní matky řekly u jídelního stolu", napsal spisovatel Xia Wenyu na Weibu. "Ti, kteří volají po přísnějším trestu pro Fujiana, jsou pozůstatky hnusu, který tady zůstal po kulturní revoluci," napsal zase jiný uživatel.
To ukazuje, že čínská společnost stále nese v paměti hrůzy spojené s maoistickou politikou, která například způsobila obrovský hladomor mezi lety 1959 a 1962, jenž zabil více než třicet milionů lidí a byl následován násilím a chaosem. Celkově je obraz Maa v čínské společnosti stále rozporuplný.
Mediální bouře obklopující uniklé video nejen postavila konzervativce proti reformátorům, ale také otevřela debatu o tom, jaké rozhovory by měly zůstat soukromé. Nebo také, jaká kritika režimu je přípustná. Ačkoli Čína pravidelně postihuje nesouhlasné politické projevy a má nejvyšší počet vězněných novinářů na světě, je to také místo, kde většina lidí cítí, že mohou mluvit svobodně mezi přáteli nebo u jídelního stolu. Tedy do té doby, dokud tyto řeči zůstanou soukromé.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.