Rány pěstí a lahve s vodou dnes létaly v tchajwanském parlamentu před očekávaným hlasováním o vypsání celonárodního referenda o tom, zda Tchaj-wan postaví čtvrtou jadernou elektrárnu. Ta má uspokojit energetické potřeby hustě zalidněného ostrova s 23 miliony obyvatel.
Jaderná energetika je na Tchaj-wanu dlouhodobě spornou otázkou a kontroverze se ještě vyhrotily po zemětřesení a katastrofě jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v březnu 2011.
Častá zemětřesení, která Tchaj-wan sužují, vyvolávají v mnoha obyvatelích obavy, že by se něco podobného mohlo stát i na jejich ostrově a že jaderné elektrárny představují nepřijatelné bezpečnostní riziko. Ekonomické analýzy ovšem uvádějí, že bez dokončení čtvrté jaderné elektrárny Tchaj-wan nevyhnutelně začnou postihovat výpadky proudu.
Dnešní bitka proti sobě postavila zastánce referenda vládní Nacionalistické strany prezidenta Ma Jing-ťioua a stoupence ostře protijaderných sil spojených s hlavní opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP).
Poslanci DPP už ve čtvrtek večer obsadili parlamentní pódium s cílem zabránit hlasování o referendu, které by s ohledem na většinu Nacionalistické strany mělo hladce projít.
Dnes ráno vypukly fyzické střety, kdy se nejméně osm lidí strkalo a tlouklo v jednom klubku, dva lidé se prali na zemi a další se je od sebe snažili odtrhnout. Více než desítka protijaderných aktivistů v jasně žlutých košilích skandovala a mávala plakáty z galerie, odkud někteří z nich lili vodu na poslance pod sebou.
V několika případech za vodou následovala i lahev.
Pranice v tchajwanském parlamentu nejsou výjimečné. Občas vypadá výbuch násilí jako úmyslně vyprovokovaný, aby jeho účastníci získali body mezi stoupenci jedné či druhé strany dlouhodobě politicky rozdělené scény.