Letošní olympijské hry byly vyhlášeny jako nekuřácké - ale zkuste to říct kuřákům, kteří potajmu potahují z cigaret kolem olympijských sportovišť. V Číně, která má 1,3 miliardy obyvatel, je více než 350 milionů kuřáků a ze všech cigaret zapálených na světě je každá třetí vykouřena v Číně, uvádějí údaje Světové zdravotnické organizace (WHO).
Byl to proto hodně náročný úkol, který na sebe organizátoři olympijských her vzali, když se snažili přimět nejvášnivější kuřáky na světě, aby típli cigarety po dobu konání her od 8. do 24. srpna. A spolu s nimi všichni kuřáci mezi zhruba půl milionem zahraničních turistů, kterým je zapovězeno kouření v olympijských prostorách.
"Člověk musí být trochu diskrétní," říká turista z Nového Zélandu, který schovává zapálenou cigaretu pod lavičkou, co by kamenem dohodil od olympijského stadionu Ptačí hnízdo. "Během zahajovací ceremonie uzavřeli celou zónu pro kuřáky za stadionem. Trvalo to skoro čtyři hodiny!" dodává.
Kolem sportovišť ale zdaleka nekouří jen turisté, žádnou výjimkou nejsou ani samotní atleti. "Řekl bych, že v olympijské vesnici kouří tak 70 sportovců ze sta," říká italský vzpěrač Giorgio de Luca, který ale možná trochu přehání, zatímco potahuje z cigarety.
Návštěvníci hlavního pekingského parku Olympic Green, kde je deset olympijských sportovišť, musejí odevzdávat zapalovače při prohlídce ochrankou při vstupu do komplexu. Ale kuřáci, kteří tak přišli o oheň, mohou kdykoli zastavit olympijské dobrovolníky nebo poprosit o zapálení v kterémkoli kiosku s potravinami. Že je tato praktika hojně využívaná, dokazují popelníky připevněné ke všem odpadkovým košům.
Cigarety jsou v Číně hodně levné, krabička s dvaceti kusy se dá pořídit v přepočtu už za zhruba tři koruny, a tak čínské kuřáky rozhodně netlačí finanční důvody, aby se svého zlozvyku vzdali. Silné lobbování tabákových společností, které se snaží zvýšit počet kuřáků v Číně úměrně tomu, jak klesá obliba kouření na Západě, vede k prosazování matoucích zdravotních zpráv. Podle některých průzkumů tak dvě třetiny Číňanů věří, že kouření způsobuje jen malé, pokud vůbec nějaké zdravotní problémy.
Čínský pětadvacetiletý olympijský překážkář Liou Siang podepsal reklamní smlouvu se společností Baisha, která je jedním z největších čínských výrobců cigaret. A až poté, co spustili poplach zdravotníci, přestala reklamu se sportovní hvězdou propagující cigarety vysílat pekingská televize a společnost ji nakonec raději sama stáhla.
Před zahájením olympijských her přijali pekingští oficiální činitelé řadu opatření - zakázali kouření ve většině veřejných budov, taxících, nemocnicích či veřejné dopravě a rozhodli, že všechny restaurace a bary musejí vyhradit prostor pro nekuřáky. Jednotlivci, kteří nařízení poruší, riskují pokutu ve výši deset jüanů (asi 23 korun), zatímco provinivším se firmám či společnostem hrozí pokuta až do výše 5000 jüanů (11 600 korun).
I v Číně se ale najdou odpůrci těchto kroků - kromě tabákových společností se rekrutují z řad těch, kdo se obávají, že vláda přijde o daně z prodeje tabákových výrobků. Ty v roce 2006 vynesly odhadem 30 miliard dolarů, a tabákový průmysl se tak stal v Číně největším daňovým plátcem.
Za kouření ale nejvíc platí sami kuřáci. Podle WHO tento zlozvyk ročně zabíjí asi čtyři miliony lidí - milion z nich umírá v Číně. Pokud se postoj Číňanů ke kouření nezmění, předpovídá WHO, že počet kuřáků umírajících ročně v nejlidnatější zemi světa stoupne na 2,2 milionu.
Foto: Reuters, AP