Vítejte ve <span>městě al-Kajda</span>, kde nevládne Kajda

Zahraničí
7. 7. 2010 10:50
Vjíždíte do al-Kajdy.
Vjíždíte do al-Kajdy.

Vjíždíte do al-Kajdy.Daleko od pákistánských hor, kde Usáma bin Ládin založil svou síť, trpí chudé jemenské město al-Kajda kvůli svému jménu, které vrhá na jeho syny opovržení, i když nejhledanější islámský extremista světa nad ním nemá žádnou kontrolu, píše agentura AFP.

"Jméno al-Kajda (arabsky ´základna´) nemá se sítí Usámy bin Ládina nic společného," ujišťuje generál Abdalláh Šaddádí, šéf policie této aglomerace s přibližně 70 tisíci obyvateli, ležící 220 kilometrů severozápadně od Saná.

A dodává: "V našem městě nejsou absolutně žádní bojovníci islámské svaté války nebo extremisti, ale je tu hodně alkoholiků a konzumentů drog, kteří by se Usámy bin Ládina nemohli dovolávat."

Usámova rodina pochází z Jemenu a jeho stoupenci jsou v této zemi velmi aktivní.

Al-Kajda je zavěšena na úbočí jedné hory na jihu provincie Ibb. Skýtá obraz nanejvýš chudého města - žádné asfaltované silnice, odpad odtéká otevřenými příkopy podél cesty, obyvatelé si stěžují, že je ústřední vláda ponechala na pospas osudu.

A když někdo odjede do zahraničí, údaj "narozen v al-Kajdě" mu pošramocuje obrázek.

Panoramatický pohled na město, jehož obyvatelé mají trable."Jméno al-Kajdy se pro její děti stalo přítěží. Z těch, kdo měli to štěstí, že našli stipendium ke studiu v zahraničí, mají někteří velké potíže, protože pocházejí z al-Kajdy," tvrdí generál Šaddádí.

"Jeden obyvatel al-Kajdy, který odjel do jedné arabské země na léčení, byl na letišti v hlavním městě té země zatčen, protože jeho pas byl vydán v al-Kajdě. Byl vyslýchán a pak poslán zpátky do Jemenu," dodává.

Kromě špatné pověsti kvůli svému jménu má al-Kajda špatnou pověst vůbec. "Před dvaceti lety to bylo poklidné místo, kde nebyli zločinci ani bandité, ale dnes se tu objevily ozbrojené bandy, které nerušeně drancují a kradou," lamentuje Ahmad Sabrí, pětačtyřicetiletý místní obyvatel, jenž se zároveň bouří proti spoluvině jednoho místního činitele, kterého nejmenuje.

Policejní šéf to potvrzuje: "Lidé z místních úřadů chrání zločince a poskytují jim útulek." Zmiňuje případ, kdy "jeden činitel vpadl na policejní komisařství, zfackoval policistu a dosáhl propuštění člověka, který byl obviňován z vraždy".

Kontrole ústřední vlády unikají rozsáhlé oblasti země, kde mají velký vliv těžce vyzbrojené kmeny.

Jemenské policistky při výcviku střelby.Podle svých obyvatel byla kdysi al-Kajda poměrně prosperující město, byla střediskem obchodu a základnou pro výběr daní mezi severem a jihem Jemenu - odtud pochází její jméno.

Dnes se tam však rozšířila nejistota. Mnoho mladých lidí se kvůli nezaměstnanosti a chudobě stává snadným terčem obchodníků s drogami, "kteří je najímají na to, aby rozšiřovali drogu ve městě i jinde v Jemenu", říká jeden bezpečnostní činitel. "Několik obchodníků s drogami a s alkoholem zatčených v nejedné jemenské provincii pochází z al-Kajdy," dodává pod podmínkou zachování anonymity.

Podle místních lidí hrozí, že úděl příštích generací v tomto městě, kde jsou dvě veřejné, tři soukromé a asi deset náboženských škol, se nezlepší a nedostatečnost základní infrastruktury a služeb vyvolává v rostoucí míře reptání.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: AFP, ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ