Polní maršál Than Šwei čelí vážnému problému, jak se vyrovnat s masovými demonstracemi. Jednou už to generálská klika zvládla v roce 1988. Otázkou je, jestli si to bude moci armáda dovolit podruhé v roce 2007.
Than Šwei (Shwe, 74) se narodil v Ťjauksche (Kyaukse) jižně od Mandalaje druhého února roku 1933. Tou dobou byla Myanma ještě Barmou a nacházela se v náručí britské říše.
Název Myanma nese Barma od roku 1989, kdy se vládnoucí vojáci rozhodli odvrhnout imperiální název Barma (Burma) a nahradit ho domácím názvem Myanmar (Union of Myanmar).
Významný barmanista Jan Bečka (69) a v letech 1996-2000 velvyslanec v Myanmě však uvádí: „ Tato transkripce není přesná, protože koncová souhláska (r) se nevyslovuje a pouze naznačuje délku předchozí slabiky. Filologové proto považují za vhodnější tvar Myanma, který je bližší i jménu země v barmštině." Viz TÝDEN 11/07.
Než se dnešní vládce Myanmy rozhodl rozšířit armádní řady, pracoval Šwei jako poštovní úředník. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let začala jeho dlouhá vojenská kariéra.
Zpočátku pracoval v oddělení psychologického boje a účastnil se operací proti Karenské organizaci národní obrany (Karen National Defence Organisation; KNDO), která vedla povstání Karenů. Ti tvoří zhruba sedm procent populace Myanmy, tedy asi sedm milionů z osmačtyřiceti.
Od padesátých let stoupal v armádním žebříčku a v roce 1992 se dostal do čela země, když jeho předchůdce generál So Maun (Saw Maung) rezignoval na své funkce ze zdravotních důvodů. Tehdy se stal Šwei vyšším generálem (senior general).
Nicméně hodnost brigádního generála měl už od roku 1985 a generálmajora dostal o rok později. Zbývala tedy hodnost polního maršála, kterou Šwei samozřejmě nepohrdl.
Při přebírání moci prohlásil, že vojáci, jejichž předchůdci v zeleném suknu, ale s rudým viděním světa uzmuli moc v roce 1962, by neměli držet moc příliš dlouho. Vzbudil tak naděje demokratické opozice, které však později rázně utnul a demokratické vůdce pozatýkal nebo vsadil do domácího vězení.
Polní maršál zřídka svléká svou uniformu, na veřejnost pronikla před rokem jedna jediná nahrávka, kde vede svou dceru k oltáři. Desetiminutové video začalo kolovat na internetu a nestřídmost svatby rozzuřila davy.
Čtyřiasedmdesátiletý voják je známý pro svou averzi k hlavní demokratické vůdkyni Aun Schan Su Ťij (Su Ťij, dcera Aun Schanova, angl. Aung San Suu Kyi; 62). Jednou dokonce opustil jednání se zahraničním diplomatem, protože padlo její jméno.
Zemí kolují pověsti o jeho špatném zdraví, protože v lednu znenadání musel do nemocnice. Nebyla samozřejmě místní, protože ty jsou příliš chudé, ale jedna z nejlepších v Singapuru. Poprvé za šestnáct let tak přišel o slavnostní banket na Den nezávislosti.
Na fotografii: Than Šwei, nedatováno
FOTO: AP