Velitel amerických ozbrojených sil v Japonsku se dnes omluvil za skandál, jejž vyvolali dva příslušníci amerického námořnictva, kteří údajně znásilnili místní ženu na japonském ostrově Okinawa. Generálporučík Salvatore Angelella uvedl, že pro americké vojáky sloužící v Japonsku bude od nynějška platit noční zákaz vycházení a další omezení.
Podle prohlášení amerických ozbrojených sil v Japonsku bude zákaz vycházení v platnosti vždy od 23.00 do 5.00 a bude se týkat jak vojáků, kteří jsou přímo rozmístěni v Japonsku, tak těch, kteří tam přijeli pouze na návštěvu.
Dva třiadvacetiletí vojáci se údajně dopustili znásilnění v noci 16. října, když byli na pitce mimo základnu. Obětí se stala Japonka ve věku mezi 20 a 30 lety, která se nad ránem vracela domů. Vojáci, kteří se prý na Okinawě jen nakrátko zastavili, jsou nyní v japonské vazbě.
Případ vyvolal protesty japonské vlády a rozhořčení na Okinawě, kde je americká vojenská přítomnost dlouhodobě choulostivou záležitostí. Ostrov hostí asi polovinu ze 47 tisíc amerických vojáků působících v Japonsku.
"Chtěl bych se osobně omluvit za zármutek a trauma, které oběť utrpěla, a za rozhořčení, které případ vyvolal mezi obyvateli Okinawy," řekl Angelella. Zároveň společně s americkým velvyslancem v Japonsku Johnem V. Roosem slíbili, že Spojené státy budou spolupracovat s okinawskou policií při vyšetřování.
"Vyvineme veškeré úsilí, abychom zajistili, že se takovéto případy již nebudou stávat," konstatoval Roos.
Americká vojenská přítomnost v Japonsku se datuje od konce druhé světové války a základny na Okinawě jsou pro USA nejvýznamnější v oblasti západního Pacifiku.
Místní obyvatelé si však stěžují, že základny umístěné v osídlených oblastech působí nadměrný hluk a zvyšují kriminalitu. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů. Protesty přiměly Washington a Tokio k dohodě o uzavření hlavní letecké základny na Okinawě, ale tento plán již více než deset let stagnuje kvůli sporům, kam zařízení přesunout.