Dosti nízká účast a množství incidentů byly výrazným rysem sobotních afghánských parlamentních voleb, které byly označovány za zkoušku demokracie v zemi a významný faktor při rozhodování o další strategii Západu v Afghánistánu. Výsledky budou známy 8. října.
Rozhodovalo se o obsazení 249 parlamentních křesel, z nichž 68 by mělo připadnout ženám. Kandidovalo 2500 lidí, do volebních seznamů bylo zapsáno 10,5 milionu Afghánců. Volit však přišly jen čtyři miliony, zatímco v parlamentních volbách v roce 2004 to bylo 6,4 milionu.
Extremistické islámské hnutí Taliban, které se snaží znovu dostat k moci, Afghánce vyzývalo, aby nevolili, a vyhrožovalo těm, kdo k urnám půjdou. Sobotní zprávy agentur uváděly, že se mu nepodařilo volby výrazněji narušit, a argumentovaly tím, že byla otevřena velká většina volebních místností. Analýzy příčin nízké účasti se zatím neobjevily.
O bezpečnost voleb se staralo 280 tisíc afghánských vojáků a policistů podporovaných skoro 150 tisíci zahraničními vojáky, kteří se v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu a v zájmu vlády prezidenta Hamída Karzáího snaží Taliban neutralizovat.
Přesto bylo podle sil NATO zaznamenáno 485 násilných incidentů, tedy asi stejně jako při loňských volbách prezidentských. Obětí na životech však bylo letos mnohem méně - něco přes 20, zatímco loni to bylo 57. Na druhé straně byly letos incidenty i v oblastech, které byly loni klidné. Mezi mrtvými je i pět zahraničních vojáků. Oběti na životech byly hlavně na východě a jihu země.
První výsledky voleb mají být známy 8. října, konečné výsledky nejdříve 31. října. Kvůli množství stížností, které bude třeba posoudit, to může být ještě později. Z hlediska vnitřní politiky to má jen omezený význam, protože moc je soustředěna v rukou prezidenta Karzáího.
Afghánská Nezávislá volební komise označila volby za úspěch, generální tajemník OSN Pan Ki-mun ocenil "odvahu Afghánců" a velitel mezinárodních sil v Afghánistánu David Petraeus prohlásil, že "afghánský lid vyslal silné poselství" a že o budoucnosti země nebudou rozhodovat "násilničtí extremisté a teroristické sítě, ale lid".
Zástupce OSN v Afghánistánu Staffan da Mistura však mluvil o "smíšené bilanci" a řekl, že by s vyjádřením o úspěchu počkal, dokud nebudou známa konečná čísla o účasti a dokud nebudou posouzeny všechny stížnosti. Nezávislé Sdružení pro svobodné a spravedlivé volby v Afghánistánu vyjádřilo o kvalitě voleb pochyby. Uvedlo, že problémy byly skoro ve třech tisících volebních střediscích, tedy asi v polovině z jejich celkového počtu.
Volby byly pod drobnohledem zahraničí, hlavně Washingtonu, který má v Afghánistánu kolem 100 tisíc vojáků a v prosinci má posuzovat další strategii, včetně rychlosti a rozsahu stahování vojáků počínaje příštím rokem. Zatím žádné hodnocení z Washingtonu nezaznělo.