Po dvaceti letech se v neděli v Barmě konaly parlamentní volby. Ty byly poznamenány nízkou účastí a neregulérností Podle mnohých jimi chce vládnoucí vojenská junta dodatečně legitimizovat moc, kterou v zemi udržuje bezmála 50 let. Volby, na něž nebyli do země vpuštěni zahraniční novináři ani pozorovatelé, už také sklidily kritiku západních politiků.
Mnozí voliči nešli k volebním urnám, protože pochybovali, by mohli něco změnit. V největším městě Rangúnu lidé raději odpočívali pod pagodami. V obci Haka u hranic s Indií a Bangladéšem šla většina lidí do kostela, místo aby volila. "Usínáme tady," řekl údajně člen komise v jedné z volebních místností před jejich uzavřením.
Západní sankce neskončí
Barmská televize o volbách informovala jen zveřejněním záběru, jak šel volit vůdce režimu Than Šwei. Podle některých informací by volby mohly snížit izolaci Barmy v regionu, přestože není pochyb o tom, že neukončí západní sankce vůči Barmě.
Americký prezident Barack Obama dnes volby označil za "všechno, jen ne svobodné a spravedlivé". Téměř shodně je charakterizoval francouzský šéf diplomacie Bernard Kouchner, který vyzval juntu, aby začala jednat s opozicí. Britský ministr zahraničí William Hague soudí, že výsledkem voleb bude jen návrat k moci brutálního režimu, který vyraboval národní zdroje a hromadně porušuje lidská práva. Stejného názoru je i šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, která vyzvala juntu, aby propustila politické vězně.
"Nespravedlivé volby vrhají jasné světlo na zneužívání (moci) juntou," prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V proslovu australským vysokoškolským studentům však vyjádřila naději, že z voleb mohou vzejít noví lídři, kteří by mohli změnit dosavadní
směřování země.
Neregulérní podmínky
Barmánci rozhodovali o 1158 poslaneckých mandátech v jednom svazovém parlamentu a 14 regionálních shromážděních. V každém z nich je čtvrtina míst vyhrazena armádě. Jakékoli z vládou podporovaných stran stačí získat 26 procent zbývajících křesel, aby v zákonodárném sboru získala navrch.
Junta uvedla, že výsledky budou zveřejněny "včas", nic dalšího o jejich publikaci ale není jasné. Je však téměř jisté, že Strana svazové soudržnosti a rozvoje, hlavní politická strana junty, vyjde z hlasování jako vítěz. Exilový magazín uvedl, že vojenská junta vyhlásila na příštích 90 dní výjimečný stav, čímž ještě zkomplikovala možnost protestů proti volbám.
Opozice roztříštěná a rozbitá
Hlavní opoziční síla, Národní liga pro demokracii vězněné disidentky Do Aun Schan Su Ťij, se voleb nezúčastnila. Podle nového volebního zákona musela skončit svou činnost. Povolení k účasti ve volbách nicméně dostala strana, kterou založili bývalí členové NLD.
Organizace se připojila k 37 dalším nově vzniklým stranám a pěti existujícím skupinám.
Poslední volby v roce 1990 vyhrála s výrazným náskokem Su Ťijina NLD, ale junta jí odmítla předat moc.
Politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci. Sama disidentka kandidovat nemohla.