Trochu jiné školství
Výborní lektoři na doučování jsou v Hongkongu celebrity
03.12.2012 10:15
Pózují na billboardech v nákupních střediscích a na stěnách autobusů. Nejsou to však filmové hvězdy ani top modelky. Jsou to špičkoví hongkongští "králové a královny doučování", kteří dávají žákům šance zlepšit si průměrné známky, napsal britský zpravodajský server BBC.
V hongkongské spotřebitelské kultuře platí, že vzhled prodává, a mladí fanoušci slavných lektorů, kteří se honosí rafinovanými účesy a designovými doplňky, se k nim chovají jako k idolům a houfně navštěvují jejich kursy. Výdělky lektorů tomu odpovídají - někteří z nich se stali milionáři a pravidelně se objevují v televizních estrádách.
"Jestliže chce být špičkový lektor, rozhodně pomáhá, když jste mladý a atraktivní. Studenti se dívají na to, jak vypadáte," řekla 26letá Kelly Moková, "královna lektorek" v jedné z největších hongkongských společností poskytující vzdělávací kursy King's Glory.
Za prvního hongkongského "hvězdného lektora" bývá často považován Richard Eng z Beacon College. Bývalý středoškolský učitel prý tento nápad dostal, když se objevil na propagačních fotografiích své sestry, jež je performerkou.
"Všichni učitelé ve škole totiž vypadají stejně," tvrdí Eng. Jeho podobizny se objevují na deskách s tipy ke studiu, na propisovačkách a jiných předmětech a staly se natolik vyhledávanými, že Enga katapultovaly skoro do pozice rockové hvězdy.
Fenomén lektorů-celebrit je výsledkem ohromného růstu mimoškolního vzdělávání v Asii. Pohání ho tvrdý systém zkoušek a ambiciózní rodiče, kteří chtějí, aby se jejich děti dostaly na přední univerzity a prestižní střední školy.
Ve společnostech, kde úspěch rovná se dobré výsledky u zkoušek, úzkost rodičů znamená "trvalý zdroj příjmu" pro zařízení nabízející kursy a doučování, tvrdí studie Asijské rozvojové banky (ADB). Vzdělávací kursy neboli "stínová výuka", jak je ADB nazývá, se v Asii staly velmi rozšířenými i kvůli růstu počtu univerzit a středoškoláků, kteří v posledním ročníku pomýšlejí na univerzitní studium.
Profesor hongkongské univerzity a jeden z autorů studie ADB Mark Bray řekl, že soukromě se v Hongkongu v současnosti vzdělává neuvěřitelných 72 procent studentů posledních ročníků středních škol.
Nejde ale jen o Hongkong. V Jižní Koreji podobné kursy navštěvuje 90 procent žáků základních škol. V této zemi, v Thajsku a na Srí Lance využívají soukromé vzdělávací instituce slavné lektory k tomu, aby nalákaly více studentů.
V Číně, kde byly do uvolnění ekonomiky v 90. letech soukromé vzdělávací kursy neznámé, se skupina New Oriental Education & Technology rozrostla natolik, že se stala jednou z největších takových institucí v Asii; letos měla asi 2,4 milionu studentů.
Od roku 2006 je zapsána na newyorské burze a její zakladatel Michael Yu, známý také jako Jü Min-chung, se díky koktejlu mechanického drilu, sólových komických skečů a motivujících proslovů stal multimilionářem.
Objevily se i pokusy omezit dopady této soukromé výuky. Vláda Jižní Koreje v 80. letech vyhlásila celostátní zákaz vzdělávacích kursů. Ukázalo se, že jej není možné vymáhat, rezonovaly v něm však obavy, že doučování může pro studenty znamenat příliš velký tlak.
Učitelé si totiž stěžovali, že žáci kvůli doučování ponocují a pak usínají v hodinách. V roce 2009 vláda schválila kroky k omezení počtu hodin, které studenti tráví ve školicích centrech.
Dopad těchto opatření byl ale omezený a mnoho kursů se přesunulo na internet. Vláda si poté uvědomila, že jediný způsob, jak to změnit, je upravit podobu testů, snížit počet přijímacích zkoušek na vysoké školy a podpořit univerzity, aby uchazeče posuzovali i podle jiných kritérií než jen podle výsledků testů. V Hongkongu se nedávno začal uplatňovat systém jediné zkoušky absolvované v 17 letech, což vedlo k boomu soukromých vzdělávacích kursů.
"V Hongkongu je tolik lektorů a studenti nevědí, koho si vybrat, tak jdou ke 'králům lektorů' a 'královnám lektorek'," tvrdí Kelly Moková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.