Východní Aleppo opouštějí desítky tisíc lidí, tvrdí Rusové

Zahraničí
10. 12. 2016 16:01
Boje v Sýrii neustávají.
Boje v Sýrii neustávají.

Z povstaleckých čtvrtí na východě Aleppa odcházejí v nepřetržitém proudu civilisté, za poslední dva dny už je jich asi 50 tisíc. Oznámilo to v sobotu ruské ministerstvo obrany. Vládní jednotky podle něj přerušily ofenzivu, aby umožnily evakuaci civilistů. Naopak Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že prudké boje pokračují. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů.

"Jen během dnešního dopoledne z východních čtvrtí odešlo více než 20 tisíc civilistů," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov. Současně podle něj složilo zbraně 1217 povstalců.

Zástupci OSN vyjádřili znepokojení nad zprávami, podle kterých zmizely stovky mužů, když přešly do oblasti kontrolované vládními vojsky.

Síly prezidenta Bašára Asada za podpory Ruska a Iránu vyhnaly povstalce z téměř celé východní části Aleppa, kterou opozice ovládla v roce 2012. Obklíčení je stále těsnější.

Zatímco v Ženevě mají o stažení povstalců z východního Aleppa jednat vojenští zástupci Spojených států a Ruska, šéf americké diplomacie John Kerry se v sobotu spolu s diplomaty z desítky evropských a arabských zemí schází v Paříži se zástupci syrské opozice. Cílem je podle něj zajistit bezpečnost civilistů, kteří prchají z Aleppa, a rovněž ochránit město před naprostým zničením.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Jaber al-Helo

Další čtení

ilustrační obrázek

Krokodýli jako pohranič­níci? Indie prověřuje nápad na ochranu hranice s Bangladéšem

Zahraničí
9. 4. 2026
ilustrační foto

Sériový vrah z New Yorku se doznal k osmi vraždám. Oběti uškrtil

Zahraničí
9. 4. 2026

Francie přidá armádě 36 miliard eur, posílí jaderný arzenál, plánuje vláda

Zahraničí
8. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ