Jestliže se Palestinci rozhodnou k jednostrannému vyhlášení státu, mohl by Izrael anektovat další palestinská území. Pohrozil tím izraelský ministr životního prostředí Gilad Erdan. Reagoval tak na nedělní výrok palestinského mírového vyjednávače, který řekl, že Palestinci chtějí získat souhlas Rady bezpečnosti OSN pro vyhlášení svého státu.
Palestinská strana je zklamaná z dosavadního vývoje a odmítá obnovit mírová jednání se židovským státem. Izrael totiž nesplnil palestinskou podmínku a nezastavil výstavbu v židovských osadách.
"Jestliže se Palestinci rozhodnou pro toto jednostranné řešení, pak se v Izraeli začne uvažovat o zákonu, který umožní anektovat některé z osad (na západním břehu Jordánu)," řekl v rozhlasu Erdan, který patří ke straně Likud premiéra Benjamina Netanjahua.
Premiér už v neděli řekl, že mírová jednání nelze ničím nahradit. Prosazuje obnovu rok přerušených rozhovorů bez podmínek.
Izrael obsadil západní břeh Jordánu za války v roce 1967 a Palestinci získali na tomto území od té doby jen omezenou autonomii. Izrael zde má přes 120 osad s asi 300 tisíci obyvateli.
Východní Jeruzalém, který se má stát hlavním městem budoucího palestinského státu, Izrael po obsazení anektoval.
Erdan v rozhovoru probíral možné reakce Izraele na jednostranné vyhlášení Palestiny. "Vše je možné, mohlo by to začít zastavením přesunů peněz z Izraele palestinské samosprávě," řekl k celním poplatkům, které Izrael nyní vybírá na hranici jménem samosprávy a pak jí je posílá. Další možností kromě anexe osad by prý bylo zpřísnění kontrol Palestinců cestujících po západním břehu Jordánu.
Další ministři izraelské vlády považují hrozby jednostrannými kroky za plané, ale labouristé pohrozili v případě anexe odchodem z vlády.
Radikální palestinský Hamas, který vládne v pásmu Gazy, vyzval Palestince, aby neusilovali o stát, dokud Izrael neukončí okupaci území.
Palestinci už jednou vlastní stát jednostranně vyhlásili, a to v listopadu 1988 na území před obsazením v roce 1967. Tím implicitně uznali Izrael jako stát a otevřeli cestu k pozdějším rozhovorům o své samosprávě.
Nad Předjordánskem a východním Jeruzalémem má ale Izrael stále vojenskou kontrolu - žije tam zhruba půl milionu židovských osadníků.
Rozhovory o samosprávě měly pokračovat až po dohodu o palestinském státu, avšak stagnují kvůli neshodám o problémech, jako je status východního Jeruzaléma, uprchlíci a hranice. Komplikuje je také schizma v palestinském vedení vyvolané vítězstvím Hamasu nad Fatahem v pásmu Gazy ve volbách v roce 2007.
Bývalý prezident USA Bill Clinton je přesvědčen, že kdyby nebyl zavražděn izraelský premiér Jichcak Rabin, na Blízkém východě by už vládl mír.
„Během tří let bychom (tehdy) dosáhli životaschopného míru na Blízkém východě, mezi Izraelem a Palestinci a nakonec i se Sýrií," řekl Clinton v neděli v Rabinově centru v Tel Avivu. Rabina zastřelil v listopadu 1995 židovský fanatik.
Foto: Profimedia, ČTK/AP a Reuters