Vyhnali fabrikanty. Číňané zvedají hlavy proti vrchnosti

Zahraničí
5. 7. 2012 07:45
Demosntranti ve městě Šifang.
Demosntranti ve městě Šifang.

Mluvit o čínském "jaru" by bylo ještě velkou nadsázkou, ale zprávy o tom, jak se občané (studenti, vandrovní dělníci, sedláci...) brání svévoli mnohdy zkorumpovaných úředníků, partajníků a zaměstnavatelů přicházejí z Číny stále častěji. Čerstvým příkladem je město Šifang v provincii S'-čchuan. Jeho obyvatelům se podařilo zabránit stavbě velké chemické továrny.

Uplynulou neděli jich vyšly do ulic desítky tisíc, které vyjádřily svůj nesouhlas s plánovanou výstavbou chemičky na zpracování mědi a molybdenu. V pondělí protesty pokračovaly, ale už zčásti násilně.

Policie nastupuje proti demonstraci v Pching Ting-šanu.Stovky rozlícených demonstrantů zaútočily na budovu vlády v centru města, házely na ni dlažební kostky a demolovaly auta. Bezpečnostní síly proti davu nasadily obušky a pepřové spreje. Radnice hovořila o třinácti zraněných, ale očití svědci uvádějí výrazně vyšší čísla. Mluví se o dvou mrtvých. Police zadržela 23 lidí, ale už ve středu je propustila.

Zloba občanů mířila na státní podnik Sichuan Hongda Group, který je registrován v Šanghaji. Ten plánoval postavit v Šifangu za v přepočtu 32 miliard korun závod na legování molybdenu. Jde o těžký kov a místní ekologické iniciativy se obávaly, že z továrny budou unikat rakovinotvorné substance.

Protesty proti továrně ve městě s 200 tisíci obyvateli začaly už minulou sobotu. Učitelé a studenti se vydali k místu, kde byl pokládán základní kámen továrny, a chtěli tam příslušným úředníkům předat protestní dopis.

Cvičení policistek ze zvláštních jednotek.Ti však na ně poštvali policii. Došlo k potyčkám. Poté se demonstrovalo každý den až do středy večer. Tehdy zástupci radnice prohlásili, že se výstavba továrny zastavuje. Na tak rozsáhlý a rozhodný odpor nebylo vedení města připraveno.

Přitom jeho členové vědí, že v celé Číně se v poslední době zvedají mnohdy prudké protesty proti nejrůznějším projektům a továrnám, které znečišťují životní prostředí.

Dokonce i ústřední vláda v Pekingu přiznává, že v zemi došlo loni ke stovce tisíc protestních shromáždění. Skutečné číslo může být výrazně vyšší. Místním úřadům se zatím často daří protesty alespoň trochu krotit a omezit na nejvýše několik hodin.

A opravdu velké projekty se zatím uskutečnily nehledě na nesouhlas občanů.

Policie se učí pacifikovat demonstranty či kriminálníky. Na straně druhé, prosadit svou vůli se občanům daří stále častěji. Loni se povedlo třiceti tisícům demonstrantů zastavit stavbu uhelné elektrárny v jihočínském městě Šan-tchou. Ve městě Ťia-sing vyšlo do ulic deset tisíc odpůrců firmy na solární zařízení, která vypouštěla do okolí zamořenou vodu. Podnik pod tlakem veřejnosti ukončil provoz.

Velkou inspirací pro občany, kteří sebou nechtějí nechat smýkat úřady a byznysmeny, byly loňské nepokoje v přístavním městě Ta-lien. Dlouhé týdny tam desítky tisíc lidí protestovaly proti stavbě petrochemické továrny. Nakonec zvítězili.

Co odlišovalo demonstrace v Ta-lienu od těch předchozích? Jejích účastníci používali ve velké míře moderní komunikační prostředky včetně Weibo (největší čínský mikroblok). Mohli se tak dobře a rychle organizovat. Vzbouřenci v Ta-lienu se stali vzorem a inspirací pro zbytek země.

Desítky tisíc lidí dermonstrovaly začátkem července v Hongkongu proti čínským manýrům v tomto regionu.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Další čtení

Mezinárodní posádka v modulu Crew Dragon úspěšně přistála po misi k ISS

Zahraničí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ