Nespokojence ze vzdělaných středních tříd má Teherán už pár let pod nekompromisní kontrolou, ale stabilitu režimu teď ohrožují podstatně menší rozvratné elementy - kuřata. Západní ekonomické sankce vyhnaly cenu masa nahoru a začíná se protestovat v končinách, které byly doposud loajální, či alespoň zticha.
Níšápúr na severovýchodě patří mezi nejvíc prosperující města Íránu, tamní region je bohatý na obilí. Jenže to místním k jídlu nestačí, perská kuchyně se tradičně zakládá na kuřecím. Podle agentury Reuters se jeho cena za poslední rok ztrojnásobila, jak Západ přitvrzuje sankce kvůli jadernému programu. Nyní stojí kilo kuřete kolem 65 tisíc rialů, v přepočtu asi stokorunu.
V jindy klidném dvousettisícovém městě tak vyšly stovky lidí do ulic s protivládním křikem, píše BBC. Klid tu byl přitom i v roce 2009, kdy vlna protestů po celé zemi reagovala na zvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Mnozí teď připomínají, že revoluce arabského jara - třeba v Tunisku - vyprovokovaly do velké míry právě rostoucí ceny potravin.
"Posledně byly protesty o politice, to jsem se nezúčastnil," telefonoval do perského vysílání BBC obyvatel Šírázu. "Ale tentokrát je to o jídle. Když nebudu moci nakrmit svou rodinu, dost možná, že do ulic vyjdu."
Alí z Ardabílu prý maso nejedl už čtyři měsíce. "Jak mám chtít po svých dětech, aby se o ramadánu postily, když si nemůžu dovolit je večer nakrmit?"
Sankce uvalily zejména USA a Evropská unie, nikoli celá planeta v rámci OSN, ale právě ty západní jsou zdaleka nejcitlivější. Na západních pojišťovnách je například závislá drtivá většina námořní dopravy a Západ ovládá i globální finanční systém - perské banky byly odříznuty od mezinárodního systému platebních styků SWIFT.
"Dřív jsme dodavatelům platili bankovním převodem na mezinárodní účet, ale to je teď nemožné," vysvětluje pro BBC jeden z obchodníků. "Naší jedinou možností je poslat peníze přes směnárnu, ale to je z obchodního hlediska velký risk, tak jsme přestali dovážet krmivo." Země sice normálně produkuje dost kuřat, ale krmná soja a kukuřice se z velké části dováží, stejně jako vakcíny. "Kolem poloviny drůbežích farem zastavila produkci, neboť je příliš drahé dovážet suroviny," řekl v anonymitě veterán z oboru agentuře Reuters. "Situace velmi litujeme, ale je nemožné ceny snížit."
Stejně obtížné je teď z ciziny dovézt mražená kuřata. Kvůli sankcím také oslabila íránská měna, na černém trhu jeho hodnota klesla od začátku roku o čtyřicet procent. BBC má ovšem informace od zasvěceného obchodníka, že se Teherán snaží domluvit s Venezuelou, která také nemá se Západem zrovna nejlepší vztahy.
Režim v pohotovosti
Úřady, na rozdíl od jiných problémů, ten s kuřaty neignorují a slibují ho urovnat. Varují, že přísně potrestají každého, kdo se bude snažit keťasit a na rostoucích cenách vydělat. Stejně četné jsou sliby subvencí kuřecího během probíhajícího ramadánu.
Policejní šéf Esmáíl Ahmádí-Moghaddam dokonce naléhal na televize, ať se vyhnou záběrům, kde by se jedlo kuřecí. "Někteří lidé, jak vidí tuto třídní propast mezi bohatými a chudými, by mohli vzít nůž a usmyslet si, že si vezmou svůj podíl od zámožných."
Na toto doporučení reagoval například známý komentátor Fareed Zakaria v pořadu CNN:
Prominentní klerik Ajatolláh Násir Makárim Šírází zase nedávno hlásal, že zelenina je vlastně zdravější než maso, a obdobné sdělení nabídl slavný televizní šéfkuchař Sámán Golriz - celý týden vařil vegetariánsky.
Od jaderných ambicí však Teherán ustoupit nehodlá, na sankce jsou prý zvyklí už třicet let. Někteří představitelé, včetně prezidenta, je dokonce označují za požehnání - země se tak prý může zbavit škodlivého zboží z ciziny a závislosti hospodářství na vývozu ropy.
Mnozí Peršané berou kuřecí krizi s humorem. "Existují jen dvě třídy lidí: pod kuřecí hranicí a nad ní," napsal na Twitter kdosi z Šírázu. Jiný doporučuje, aby se věno nyní vyplácelo v tunách kuřat.
Každopádně ale jde o široce diskutované téma. Hrozí tedy hladové bouře a protivládní protesty? Opozice je pod přísným dohledem, ale situace se snaží využít rivalové současného prezidenta a vlády.
"Obchodníci s dobytkem a drůbeží varovali už před osmi měsíci, že se nedostává sena a krmiva," citovala místní agentura ISNA předsedu parlamentu Alího Lárídžáního. Už před nějakou dobou se rozehrála hra o Ahmadínežádovo nástupnictví a kuřecí krize může být silným argumentem. I když se ji možná podaří zažehnat, může to být na úkor jiných potíží.