Výhrůžky Spojených států adresované Íránu budou mít za následek tvrdou a nepředstavitelnou reakci a Spojené státy budou litovat. Podle íránské agentury IRNA to řekl šéf generálního štábu íránské armády generál Mohammad Bagherí.
Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli do USA vzkázal, že "Amerika by měla vědět, že válka s Íránem je matkou všech válek". Reagoval tak na informaci, kterou agentuře Reuters sdělily zdroje z amerických úředních kruhů, podle nichž Spojené státy zahajují kampaň s cílem znedůvěryhodnit íránské vedení,
V pondělí pak americký prezident Donald Trump íránskému prezidentovi vzkázal, že Írán by už nikdy neměl vyhrožovat Spojeným státům, jinak pocítí důsledky tohoto chování.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru napsal, že na Íránce Trumpova slova nezapůsobila. "Svět slyšel ještě drsnější řvaní před několika měsíci. Íránci ho poslouchají - i když o něco civilizovanější - posledních 40 let," uvedl.
COLOR US UNIMPRESSED: The world heard even harsher bluster a few months ago. And Iranians have heard them -albeit more civilized ones-for 40 yrs. We’ve been around for millennia & seen fall of empires, incl our own, which lasted more than the life of some countries. BE CAUTIOUS!
- Javad Zarif (@JZarif) 23. července 2018
Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po íránské islámské revoluci v roce 1979. V uplynulých měsících nicméně napětí mezi Teherán a Washingtonem zesílilo, jelikož Trump v květnu oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Ta vznikla v roce 2015 a kromě USA ji podepsaly také Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína. Smlouva, uzavřená ve Vídni, umožnila Íránu zmírnit svou izolaci díky odstranění části mezinárodních sankcí výměnou za to, že Teherán omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně.
Washington se teď chystá postupně obnovit původní protiíránské sankce; první by měl zavést v srpnu a další v listopadu.