Yahoo se vypořádala s oběťmi svého <span>donášení Číně</span>

Zahraničí
14. 11. 2007 13:36
Rodinní příslušníci uvěněných novinářů
Rodinní příslušníci uvěněných novinářů

Rodinní příslušníci uvěněných novinářůInternetový portál Yahoo se odhodlal k vypořádání s rodinami dvou čínských novinářů. Stalo se tak v důsledku jejich obvinění, že společnost čínské vládě poskytla informace, které vedly k zatčení a mučení obou reportérů.

Internetový gigant se zavázal rodinám uhradit právní náklady a poskytnout jim finanční, humanitární a právní pomoc. Společnost chce také ustavit zvláštní fond pro další disidenty a jejich rodiny.

ČTĚTE TAKÉ: Yahoo udává v komunistické Číně opozici

Podle prohlášení, které zveřejnila Světová organizace pro lidská práva (World Organization for Human Rights), se Yahoo rozhodla k vypořádání poté, co bylo její počínání minulý týden ostře kritizováno během slyšení v americkém Kongresu.

Ekonomický novinář Š' Tchao a protirežimní blogger Wang Siao-ning byli oba odsouzeni k deseti letům vězení. Yahoo je viněna z toho, že k odhalení a uvěznění obou režimních kritiků došlo díky informacím, které společnost poskytla čínským úřadům.

Š' byl uvězněn v roce 2004 kvůli vyzrazení státního tajemství. Zveřejnil totiž čínské vládní nařízení, zakazující novinářům připomínat výročí tvrdého vládního zásahu proti studentským protestům na Náměstí nebeského klidu.

Zakladatel společnosti Yahoo! Jerry Yang během slyšení ve WashingtonuWang byl uvězněn o dva roky dříve poté, co byl kvůli údajům od Yahoo identifikován coby autor protirežimních e-mailů a politických esejů.

Morální trpaslík

Na Yahoo kvůli oběma případům začaly masivně útočit organizace pro lidská práva. Společnost se až dosud bránila tím, že musela vyhovět čínským zákonům, aby mohla dále v zemi působit.

Vrcholem potupy ale pro internetového giganta bylo ostré odsouzení, které minulý týden zaznělo ze strany členů amerického Kongresu. Zakladatel Yahoo Jerry Yang byl obviněn ze spolupráce s čínským despotickým režimem a z toho, že upřednostňuje zisk před morálními povinnostmi. „Zatímto technologicky a finančně jste obry, morálně jste trpaslíky," uvedl doslova předseda americké parlamentní komise pro zahraniční záležitosti Tom Lantos.

Yang, který coby dítě do Ameriky imigroval z Tchaj-wanu, se poté omluvil matce Š' Tchaa a sešel se i s dalšími rodinnými příslušníky obou novinářů. Nyní se prý chce společnost zasadit o to, aby její činy byly po celém světě v souladu s jejími hodnotami. Není ale známo, zda v obchodních vztazích Yahoo a Číny dojde k nějakým změnám.

Čína je na světě druhým nejrychleji rostoucím internetovým trhem a internetové společnosti se proto urputně snaží zajistit si zde svou pozici. Kontroverze se nevyhnuly ani konkurenčnímu Googlu, který na svých čínských stránkách blokuje, stejně jako Yahoo, politicky nepohodlné stránky.

Foto: AP

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ