Internetový portál Yahoo se odhodlal k vypořádání s rodinami dvou čínských novinářů. Stalo se tak v důsledku jejich obvinění, že společnost čínské vládě poskytla informace, které vedly k zatčení a mučení obou reportérů.
Internetový gigant se zavázal rodinám uhradit právní náklady a poskytnout jim finanční, humanitární a právní pomoc. Společnost chce také ustavit zvláštní fond pro další disidenty a jejich rodiny.
ČTĚTE TAKÉ: Yahoo udává v komunistické Číně opozici
Podle prohlášení, které zveřejnila Světová organizace pro lidská práva (World Organization for Human Rights), se Yahoo rozhodla k vypořádání poté, co bylo její počínání minulý týden ostře kritizováno během slyšení v americkém Kongresu.
Ekonomický novinář Š' Tchao a protirežimní blogger Wang Siao-ning byli oba odsouzeni k deseti letům vězení. Yahoo je viněna z toho, že k odhalení a uvěznění obou režimních kritiků došlo díky informacím, které společnost poskytla čínským úřadům.
Š' byl uvězněn v roce 2004 kvůli vyzrazení státního tajemství. Zveřejnil totiž čínské vládní nařízení, zakazující novinářům připomínat výročí tvrdého vládního zásahu proti studentským protestům na Náměstí nebeského klidu.
Wang byl uvězněn o dva roky dříve poté, co byl kvůli údajům od Yahoo identifikován coby autor protirežimních e-mailů a politických esejů.
Morální trpaslík
Na Yahoo kvůli oběma případům začaly masivně útočit organizace pro lidská práva. Společnost se až dosud bránila tím, že musela vyhovět čínským zákonům, aby mohla dále v zemi působit.
Vrcholem potupy ale pro internetového giganta bylo ostré odsouzení, které minulý týden zaznělo ze strany členů amerického Kongresu. Zakladatel Yahoo Jerry Yang byl obviněn ze spolupráce s čínským despotickým režimem a z toho, že upřednostňuje zisk před morálními povinnostmi. „Zatímto technologicky a finančně jste obry, morálně jste trpaslíky," uvedl doslova předseda americké parlamentní komise pro zahraniční záležitosti Tom Lantos.
Yang, který coby dítě do Ameriky imigroval z Tchaj-wanu, se poté omluvil matce Š' Tchaa a sešel se i s dalšími rodinnými příslušníky obou novinářů. Nyní se prý chce společnost zasadit o to, aby její činy byly po celém světě v souladu s jejími hodnotami. Není ale známo, zda v obchodních vztazích Yahoo a Číny dojde k nějakým změnám.
Čína je na světě druhým nejrychleji rostoucím internetovým trhem a internetové společnosti se proto urputně snaží zajistit si zde svou pozici. Kontroverze se nevyhnuly ani konkurenčnímu Googlu, který na svých čínských stránkách blokuje, stejně jako Yahoo, politicky nepohodlné stránky.
Foto: AP