Po březnové jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima se zřejmě dostalo do atmosféry více než dvojnásobné množství radioaktivity, než dosud uváděly japonské úřady. Tvrdí to studie amerických a norských vědců, o níž ve čtvrtek informovala na svých internetových stránkách agentura Bloomberg. Odborníci k závěru došli na základě údajů měřicích stanic z celého světa.
Podle vědeckého týmu pod vedením Nora Andrease Stohla se po havárii ve Fukušimě uvolnilo 35 800 terabecquerelů radioaktivního cesia 137. To by představovalo 42 procent z množství radioaktivity, která unikla po výbuchu reaktoru v Černobylu, což byla dosud nejhorší civilní jaderná havárie v historii. Japonské úřady přitom v červnu uvedly, že se do atmosféry dostalo jen 15 tisíc terabecquerelů radioaktivního cesia.
Vědci také dospěli k závěru, že pětina uvolněného cesia spadla na Japonsko. Zbytek tohoto prvku, který má poločas rozpadu 30 let, vítr odnesl nad Tichý oceán.
Studie dále uvádí, že se při fukušimské havárii dostalo do vzduchu 16,7 milionu terabecquerelů xenonu 133, což je podle vědců největší únik tohoto radioaktivního vzácného plynu, ke kterému nedošlo při testování jaderných zbraní. Xenon 133 je ale poměrně neškodný a má poločas rozpadu přibližně pět dní.
Letos v březnu udeřilo v moři nedaleko severovýchodního Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Otřesy způsobily rozsáhlé škody a vyvolaly vlnu tsunami, která pobřežní oblasti dále zpustošila. Zemětřesení a tsunami poškodily elektrárnu ve Fukušimě a vyřadily z provozu systémy, které měly v podobném případě zařízení odstavit. Důsledkem byla druhá nejhorší jaderná havárie v dějinách.
Z Fukušimy uniklo dvakrát více radioaktivity, než se uvádělo
Zahraničí
27. 10. 2011 22:11Z jaderné elektrárny Fukušima mohlo uniknout mnohem více radioaktivity, než se myslelo.
Autor: ČTK Foto: Profimedia