Z Kimovy říše utíká poměrně málo lidí. Počet setrvalý

Zahraničí
13. 1. 2014 11:00
Jihokorejští vojáci patrolují podél hranice se severním sousedem.
Jihokorejští vojáci patrolují podél hranice se severním sousedem.

Více než 1500 Severokorejců uprchlo v roce 2013 do Jižní Koreje. Jde o počet srovnatelný s rokem 2012. Pokračuje tak pokles počtu uprchlíků z KLDR zaznamenaný po nástupu Kim Čong-una k moci v uzavřeném komunistickém státě. Kim Čong-un posílil boj proti emigraci; ještě před pěti lety ročně prchalo z KLDR do Jižní Koreje kolem 3000 Severokorejců.

S ohledem na to, jaká je v KLDR ekonomická a politická situace, jde o poměrně malý počet běženců.

Kim Čong-un převzal vládu v KLDR v roce 2011 po smrti svého otce Kim Čong-ila. Nechal zesílit ostrahu hranic a zvýšil tlak na Čínu, aby vracela všechny dopadené uprchlíky do KLDR.
Většina Severokorejců pokoušejících se o útěk ze země prchá do Číny a pak do Jižní Koreje přes některou z třetích zemí - většinou jde o Thajsko.

Shin Dong-Huyk, bývalý severokorejský vězeň, uprchl z KLDR roku 2003.Pokud jsou zadrženi v Číně, která je jediným spojencem Pchjongjangu, považují je úřady za ekonomické - nikoli politické - uprchlíky a vracejí je zpět do Severní Koreje, kde jim hrozí represe i smrt.

Od konce korejské války v letech 1950 až 1953 se do Jižní Koreje podařilo uprchnout asi 26 tisícům Severokorejců, z toho značnému počtu po velkém hladomoru decimujícím KLDR v polovině 90. let.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP

Další čtení

Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru, Trump ohlásil jednání s Íránem

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ