Z Rangúnu <span>mizejí barikády</span>, junta se vysmívá OSN

Zahraničí
1. 10. 2007 12:58
Mrtvola zachycená na videonahrávce zveřejněné Demokratickým hlasem
Mrtvola zachycená na videonahrávce zveřejněné Demokratickým hlasem

Mrtvola zachycená na videonahrávce zveřejněné Demokratickým hlasemVojsko dnes v pětimilionovém Rangúnu (Jankounu) odstraňuje barikády, které v minulých dnech zabraňovaly demonstrantům v protivládních pochodech. Podle pozorovatelů jde o známku toho, že vojenský režim si je jist svým vítězstvím v "šafránové revoluci". Vojáci však nepřestávají hlídkovat na některých strategických bodech ve městě včetně pagod Šweitigoum a Schulei, které se staly centrem masových protestů vedených buddhistickými mnichy.

Vyslanec OSN Ibrahim Gambari se dnes v oficiální barmské metropoli Neipyijto již podruhé pokoušel setkat s nejvyšším představitelem země, generálem Than Šweiem. Schůzka, během které chce Gambari hlavě Barmy (Myanmy) tlumočit poselství mezinárodního společenství vyzývající k mírovému řešení konfliktu, byla podle agentury AFP nakonec potvrzena a přeložena na úterý.

Protesty proti vládnoucí juntě začaly v zemi již v půlce srpna pod vedením buddhistických mnichů poté, co úřady zvedly cenu pohonných hmot. V průběhu následujících týdnů demonstrovaly proti 45 let trvající vojenské diktatuře desítky tisíc lidí. Při zásahu bezpečnostních sil proti demonstrantům zahynulo minulý týden až deset lidí, další stovky byly zbity a tisícovka lidí, především mnichů, byla pozatýkána. Podle agentur nyní čelí tvrdému zacházení a hrozí jim dlouholeté tresty vězení.

V Rangúnu dnes hlídky postávají u strategicky důležitých míst ve městě a kontrolují chodce i řidiče, zdali u sebe nemají fotoaparáty či kamery. Doprava v Rangúnu zůstává podle svědků i nadále řídká a stejně jako o víkendu zůstává zavřena většina obchodu.

Buddhističtí mniši, kteří byli klíčovými aktéry demonstrací, jsou podle agentur rovněž drženi pod dozorem ve svých klášterech. Podle agentury AP mniši již zakoušejí tvrdé represe za svůj pokus o revoluci. Podle nejmenovaného asijského diplomata v zemi byli všichni zadržení mniši zbaveni své církevní hodnosti a musejí nosit civilní oblečení. Podle nepotvrzených zpráv jsou internováni na závodišti, kde musejí celý den sedět na ostrém slunci v podřepu.

Vyslanec OSN Gambari se dnes v Neipyijtu pokoušel setkat také s generálem Maun Eiem, který je považován za pravou ruku vůdce státu Than Šweie. Podle agentury AFP má Gambari naději, že se s některým s nejvyšších barmských činitelů setká v úterý.

Gambari se již o víkendu setkal s některými členy barmské vlády. Režim mu překvapivě povolil též asi hodinový rozhovor s vůdkyní opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která je držena v domácím vězení.

Na fotografii: Mrtvola mnicha zachycená na videonahrávce zveřejněné Demokratickým hlasem Barmy, 30. září 2007

FOTO: AP

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ