Za popření "kapajícího Ježíše" hrozí skeptikovi vězení

Zahraničí
28. 5. 2012 09:39
Část indické společnosti je silně křesťansky založená (ilustrační foto).
Část indické společnosti je silně křesťansky založená (ilustrační foto).

Soud a vězení hrozí indickému skeptikovi, který si dovolil popřít "zázrak", při němž socha Ježíše na kříži v Bombaji začala ronit kapky vody. Když prohlásil, že nejde o boží znamení, ale vadnou vodoinstalaci, rozzuřil tím katolíky, kteří ho obvinili z rouhání, napsala agentura AFP.

Tisíce věřících v březnu proudily na západní předměstí Bombaje, kde z nohou Ježíše na kříži začaly kapat kapky vody. Tu lidé pili v naději, že má svaté nebo léčivé účinky. Sanal Edamaruku, předseda Indického racionalistického svazu, však zjistil něco jiného. Po prozkoumání místa zázraku objevil prosakující odpad z toalet, z nějž ve skutečnosti kapky vody pocházely - a bylo tedy zdraví nebezpečné je pít.

"Jde o případ falešného zázraku," řekl Edamaruku agentuře AFP ve svém domě v hlavním městě Dillí. "A jakýkoli falešný zázrak má za cíl získat peníze a moc," dodal.

Rozčílené náboženské skupiny, které ho obvinily, že šíří "protikatolický jed", už v Bombaji podaly žalobu, jež by Edamaruka mohla poslat do vězení až na tři roky na základě indického zákona o rouhání.

Indie patří k rychle se ekonomicky rozvíjejícím zemím a oficiálně je sekulární. V zemi převažuje hinduismus, po jehož boku však existuje celá škála dalších náboženství a náboženských praktik.

Indický racionalistický svaz vznikl v roce 1949 a v současnosti má podle svého předsedy více než 100 tisíc stoupenců. Jeho cílem je postavit vědeckou argumentaci proti pověrám, což je mise, které šestapadesátiletý Edamaruku zasvětil celý život. V posledních třech desetiletích odhaloval falešné zázraky po celé Indii, stejně jako podvodné "guru" či mystiky a mistry jógy.

Právní kroky, které proti němu nyní náboženské skupiny podnikly, považuje Edamaruku za příležitost, jež by mohla znamenat změnu indického zákona proti rouhání. Ten "zakazuje úmyslné a zlovolné činy, jejichž cílem je pobouřit náboženské cítění jakéhokoli druhu urážkou náboženství nebo víry". To je ovšem formulace, která podle Edamaruka protiřečí svobodě projevu.

Reakce katolíků na jeho odhalení byla podle něj "jako od islámských fundamentalistů" a přirovnal ji k případu v Bombaji narozeného britského spisovatele Salmana Rushdieho. Jeho kniha Satanské verše z roku 1988 zůstává v Indii zakázaná za údajnou urážku islámu. Letos v lednu Rushdie odvolal svou účast na literárním festivalu v Indii kvůli výhrůžkám smrtí a protestům.

"Mám pocit, jako by tu existovaly dvě Indie," řekl obviněný. "Jedna je v jednadvacátém století, pokroková, moderní a vědecká a ta druhá zůstává v 17. století a táhne nás zpátky do středověku netolerance, předsudků a pověr."

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Dvanáct amerických států žaluje Trumpovu administrativu za uvalení cel

Zahraničí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Slovensko nechá zkoumat vakcíny proti covidu-19, které kritizuje zmocněnec vlády

Zahraničí
23. 4. 2025
Donald Trump

Obliba Donalda Trumpa u Američanů klesá. Nevěří mu hlavně v ekonomice

Zahraničí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ