Syrské dívky v uprchlických táborech v Jordánsku se stávají oběťmi sňatkové politiky. Rodiče je provdávají mnohdy v nezletilém věku, aby jim zajistili ochranu. Mladí muži z celého arabského světa mají o uprchlice takový zájem, že je aktivisté museli začít bránit.
Ustavičně přicházející nabídky k sňatku od mladých Arabů nejsou podle aktivistů působících v uprchlických táborech vždy jen snahou pomoci. Syrské dívky jsou podle jordánského serveru al-Bavába považovány obecně za krásné a muži se snaží zneužít jejich situace. Jejich zoufalí rodiče jsou totiž za patřičné věno ochotni je prodat téměř komukoliv.
V táborech se již delší dobu uplatňuje praxe provdávání nezletilých dívek, někdy i ve věku pouhých 14 let. V Jordánsku je nejnižší svatební věk striktně stanoven na 18 let, v Sýrii na 17. Sýrie ale také umožňuje uzavřít tradiční náboženský sňatek před dovršením tohoto věku.
"Jako svobodná matka je nedokážu podporovat. Nedokážu je uživit," cituje humanitární zpravodajský web IRIN jednu z uprchlic, která provdala své dcery ve věku 15 a 14 let.
Syrští aktivisté v táborech zahájili kampaň s názvem Uprchlíci v zajetí, která má poučit rodiče, aby i přes obtížné podmínky své dcery neprovdávali výměnou za okamžité výhody. Cizinci, kteří se snaží vzít si Syřanky, si prý neuvědomují úskalí takového sňatku a někteří jej ani nemusí myslet zcela vážně, varují aktivisté. Na takové se také kampaň zaměřuje na sociálních sítích, kde má zastavit příliv svatebních návrhů.
Neformální náboženské sňatky v útlém věku nejsou řádně podloženy zákony a nechávají dívku ve skutečnosti právně nechráněnou. Těhotenství mladičkých nevěst sebou nesou také zdravotní komplikace, upozorňují zástupci Dětského fondu OSN (UNICEF).
Ze Sýrie uprchlo do okolních zemí už více než 200 tisíc lidí. V Jordánsku jich je nejméně 45 tisíc.