Zabavíme vám i další letadla, pohrozil Írán Spojeným státům

Zahraničí
17. 12. 2011 07:55
Íránci ukořistěný letoun RQ-170 Sentinel.
Íránci ukořistěný letoun RQ-170 Sentinel.

Budou-li USA dál narušovat íránský vzdušný prostor špionážními letadly, bude Írán americká letadla zabavovat. Prohlásil to bývalý íránský ministr obrany Alí Šamchání. V Íránu bylo 4. prosince zadrženo americké bezpilotní letadlo. Íránci z něj získávají technické údaje a chtějí podle nich podobné stroje sami vyrábět.

Letadlo se do Íránu dostalo ze sousedního Afghánistánu. Šamchání reagoval na výroky amerického ministra obrany Leona Panetty. Ten v Afghánistánu ve středu prohlásil, že USA budou v operacích podobných té, která vedla ke ztrátě stroje RQ-170 Sentinel, pokračovat.

"Budou-li Američané pokračovat v agresi s pomocí špionážních letadel, nebudeme tomu nečinně přihlížet. Budeme jejich letadla stíhat," řekl Šamchání. Teherán považuje incident za nepřátelský akt a odmítl americkou žádost o vrácení stroje.

Šamchání nyní vede íránské středisko vojenských strategických studií. To, že se podle něj Íráncům podařilo dostat americký stroj na zem téměř neporušený, podle něj svědčí o vysoké úrovni íránské technologie a o schopnostech armády. Američané tvrdí, že Íránci letadlo nesestřelili ani ho nedostali na zem s pomocí elektronických přístrojů. Mělo podle nich technické potíže.

Teherán ve čtvrtek požádal Afghánistán, aby přestal Američanům povolovat využívat afghánské základny k vysílání bezpilotních letadel nad Írán.

Americká odbornice na otázky terorismu Rachel Ehrenfeldová řekla, že USA musejí pokračovat ve špionážních aktivitách, aby získaly informace o Íránu. Ztráty neporušeného letadla lituje. "Jistěže USA využívají ke špionáži vůči Íránu mnoho zařízení, je to náš nepřítel. Je ale šokující, že prezident (Barack Obama) nenařídil letadlo okamžitě zničit a místo toho se vzdal jedné z nejvyspělejších špionážních technologií," odpověděla na dotazy agentury AP.

Podle odborníků budou pro Íránce nejcennější palubní přístroje, radar, elektrooptické senzory a další výzvědná zařízení. K sériové výrobě jim to ale stačit nebude, protože k té je třeba počítačů o vysokém výkonu, složitých algoritmů nebo moderního softwaru.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ