Zástupci Afghánistánu, Pákistánu, Číny a Spojených států se sešli v Islámábádu k jednání, jež by mohlo oživit stagnující mírový proces v Afghánistánu a ukončit téměř patnáct let krveprolití. Rozhovory začaly v době, kdy sílí boje afghánského povstaleckého hnutí Taliban.
Zástupci Talibanu nejsou na dnešním jednání očekáváni. Přesvědčit Taliban, aby zasedl k jednacímu stolu a začal uvažovat o tom, že by se zřekl násilí, by podle poradce pákistánského premiéra pro zahraniční otázky Sartadže Azíze mělo být prvotním úkolem rozhovorů. "Je důležité, abychom hned na úvod jednání nekladli (Talibanu) žádné podmínky, protože to by bylo kontraproduktivní," řekl.
Snahy o obnovení mírového procesu v Afghánistánu přicházejí v době prudce stoupajícího násilí v zemi. Loňský rok byl jedním z nejkrvavějších v afghánské historii; násilí se vystupňovalo po odchodu většiny zahraničních vojáků ke konci roku 2014.
Taliban v posledních měsících ovládl území v jihoafghánské provincii Hílmand, krátce obsadil město Kunduz na severu země a uskutečnil řadu sebevražedných pumových útoků v Kábulu. To vše dokázalo, jak těžké je pro afghánskou vládu bránit se povstalcům bez podpory zahraničních jednotek.
Mírové rozhovory se dostaly do slepé uličky v loňském roce, kdy Taliban oznámil, že vůdce hnutí mulla Umar je už dva roky mrtvý. To vedlo k rozkolu v rámci Talibanu a hašteření jeho frakcí o to, kdo převezme vedení. Stejné neshody panují mezi jednotlivými skupinami také v otázce případného návratu k mírovým rozhovorům.
Začaly rozhovory s cílem oživit mírový proces v Afghánistánu
Zahraničí
11. 1. 2016 09:45
Začaly rozhovory s cílem oživit mírový proces v Afghánistánu.
Autor: ČTK Foto: ČTK