Zachraň se, kdo můžeš! Prchají bohatí i kolaboranti

Zahraničí
30. 7. 2013 07:15
Politici, úředníci, byznysmani... Kdo si v Afghánistánu nahrabal, mizí za hranice (ilustrační foto).
Politici, úředníci, byznysmani... Kdo si v Afghánistánu nahrabal, mizí za hranice (ilustrační foto).

Budoucnost Afghánistánu po odchodu většiny západních vojáků na konci roku 2014 je více než nejistá. Příští rok jsou navíc pod Hindúkušem volby a je otázka, zda se najde někdo, kdo dokáže udržet pohromadě etnicky rozklíženou zemi. Zatímco se v Bílém domě, bruselské centrále NATO, Berlíně nebo Praze snaží prodat astronomicky drahou invazi se zatím 3354 mrtvými zahraničními vojáky jako úspěch, v Afghánistánu snad jen blázni věří, že by se dosavadní mír a zárodky demokracie mohly udržet.

Ostatně, i nynější prezident Hamíd Karzáí se k moci dostal pomocí volebních podvodů, jež mu Západ tiše odkýval. Bude se budoucí hlava státu nucena podělit o moc s taliby a kajdisty?

Nová občanská válka či uchvácení moci taliby přinejmenším na jihu a východě země se zdá stále pravděpodobnější. Nasměruje Taliban své nové panství opět směr středověk? Jakou roli sehraje v novém mocenském pokeru Pákistán? Otázky na otázky.

Jako indikátor klesající víry Afghánců v budoucnost může posloužit fakt, že bere do zaječích téměř každý, kdo si to může dovolit.

Domácí pomocník na jihu Afghánistánu. Politická elita, která mimo jiné pilně rozkrádala zahraniční pomoc a čile rabovala (rabuje) zemi, si už dávno své miliony převedla za humna, často do Dubaje, a pro strýčka Příhodu si zařídila druhé státní občanství.

Vzdělaní a dobře situovaní Afghánci shánějí víza do západních zemí. Po mnoha studentech a spolupracovnících zahraničních organizací a vojsk během pobytu v zahraničí slehne zem.

Pokud jsou tito - v očích mnoha svých krajanů - kolaboranti stále v Afghánistánu, prosí své západní chlebodárce, aby jim umožnili odjet k nim do bezpečí. Někdy uspějí, většinou ale ne. Úprk domácích pomahačů znají už hlavě Američané a Britové z Iráku.

Jejich strach není většinou bezdůvodný. Jako spolupracovníci  invazorů žili roky svým způsobem privilegovaně, vydělávali na domácí poměry velmi slušné peníze a nyní se obávají, že se jim jako kolaborantům jejich okolí pomstí.

Že jde do tuhého, ukazují také četní oficiální zástupci státu, kteří se zdráhají vrátit zpět do vlasti. Téměř sto afghánských diplomatů, kteří měli letos v červnu přijet zpět domů, zůstalo za hranicemi. Vrátilo se jích pouhopouhých pět!

Uchvátí v Afghánistánu moc znovu Taliban?Ministerstvo zahraničí v Kábulu tuto "negativní propagandu" odmítá, ale muselo oficiálně přiznat, že domů se ze zahraniční mise vrací zhruba jen každý sedmý diplomat.

Mnoho Afghánců z horních vrstev žilo před pádem Talibanu roku 2001 dlouho v exilu a disponují dvěma pasy.

Na Západě mají většinou dobře placená zaměstnání, mnohdy v hospodářství a akademické sféře. Opustit opět Afghánistán pro ně nebude velký problém.

Nižší diplomati se často nestydí požádat o azyl v zemi, v níž působí. Dávají tak jasně najevo, co si myslí o dalším vývoji ve své vlasti.  A vlastně o celé angažovanosti světa v jejich domovině v uplynulých dvanácti letech. Tento odliv mozků Afghánistán jen dále destabilizuje.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ