Záchranáři: Při útoku toxickým plynem v Sýrii zemřelo na sto lidí

Zahraničí
4. 4. 2017 17:40
Muž nesoucí dítě po údajném zásahu chemickými zbraněmi.
Muž nesoucí dítě po údajném zásahu chemickými zbraněmi.

Letecký útok v syrské provincii Idlib si v úterý vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Oznámil to svaz syrských záchranných organizací (UOSSM). Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) původně hovořila o 58 raněných. SOHR tvrdí, že útočila letadla syrské vlády či jejího podporovatele Ruska a že byl použit toxický plyn. Americká vláda je přesvědčena, že byl použit sarin. Syrská armáda v úterý ale opět odmítla, že používá chemické zbraně, a ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho letadla v úterý v daném místě útočila.

Podle UOSSM může bilance dále růst, většina raněných trpí dýchacími potížemi. Podle tohoto zdroje nejprve letadla zaútočila na vesnici Chán Šajchún jižně od města Idlib a později znovu na zařízení, kam záchranáři sváželi raněné. "Od 06:30 tam bylo přes 40 útoků. Počet obětí roste nejenom kvůli útokům na oblast Idlibu, ale také kvůli nechemickým útokům v Hamá," sdělil zdroj z UOSSM.

Zdroj z americké vlády citovaný agenturou Reuters oznámil, že vláda věří, že byl k útoku použit sarin a "že téměř jistě" jsou pachatelem síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zasažení sarinem se projevuje bolestmi hlavy, zúžením očních zorniček a dýchacími obtížemi, v těžkých případech se dostavuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Organizace SOHR citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. Povahu plynu SOHR nespecifikovala. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu informátory.

"Oběti zemřely po převozu do nemocnice. Šlo o samé civilisty," řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Agentura Anadolu už dříve uvedla, že šlo o útok chlorem.

Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda někdy použila chemické zbraně. Řekl, že armáda nepoužívá ani nepoužila chemické zbraně "ani v minulosti a nechystá se k tomu ani v budoucnu".

Zástupce syrského ministerstva zahraničí v prohlášení pro agenturu SANA útok "rozhodně odsoudil" a připsal ho "teroristickým skupinám". "Sýrie se podrobuje všem povinnostem vyplývajícím z konvence o zákazu chemických zbraní od roku 2013, kdy ji ratifikovala," uvedl zdroj SANA.

OSN přiznala, že není schopná nezávisle ověřit zprávy o dnešním útoku. Její generální tajemník António Guterres sdělil, že ho incident hluboce zasáhl. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric řekl, že to, zda byly použity chemické zbraně, musí ověřit Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Syrská vláda je podezřelá, že i po zničení svých zbraní používala proti civilistům chlor. Rusko a Čína v únoru vetovaly rezoluci, která navrhovala sankce pro syrskému režimu za použití chemických zbraní.

SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují syrský režim z nasazení chemických zbraní. Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle níž syrské vládní vrtulníky v loňských bojích o město Halab (Aleppo) na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlorem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.

Autor: Reuters, AFP, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ