Zadržení novináři se odvolali k barmskému nejvyššímu soudu

Zahraničí
1. 2. 2019 13:41
Zadržení novináři  Ťjo Sou U a Wa Lone.
Zadržení novináři Ťjo Sou U a Wa Lone.

Právní zástupci dvou barmských novinářů pracujících pro agenturu Reuters, kteří byli loni v září odsouzeni k sedmiletému vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů, se odvolali k nejvyššímu soudu. Novináři psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. Odvolání poukazuje na to, že dokumenty podstrčila žurnalistům policie a že údajný zločin novinářů nic nedokazuje. Byl též propuštěn policista, který potvrdil, že dokumenty dvojici podsunuli muži zákona, napsala agentura Reuters.

Reportéři - osmadvacetiletý Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone - byli zadrženi 12. prosince 2017 na předměstí Rangúnu poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů. Odsouzeni byli za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Minulý měsíc barmský soud zamítl odvolání novinářů s tím, že chování dvojice nasvědčovalo tomu, že mají v úmyslu zemi poškodit.

Policista Mou Yan Nain, který loni překvapivě potvrdil verzi novinářů, byl odsouzen na jeden rok vězení za porušení policejní disciplíny. Odseděl si devět měsíců, pak vyšel na svobodu. "Policejní služební zákon je jedním z těch, které musíme na cestě k demokracii opravit," konstatoval po propuštění.

Z Arakanského státu na západě Barmy uprchlo kvůli násilnostem barmské armády od loňského srpna do sousedního Bangladéše přes 700 tisíc Rohingů. OSN operace barmské armády, které spustil útok rohingských povstalců na stanoviště policie v Arakanském státě, označila za etnickou čistku.

Svět žádá propuštění

Novináři Ťjo Sou U a Wa Lone před svým zatčením zdokumentovali případ masakru v rohingské vesnici Indin. Sedm barmských vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

Jejich odsouzení kritizovaly již dříve Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí a organizace pro lidská práva, které vyzvaly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění novinářů.

Organizace Humans Right Watch ve čtvrtek zveřejnila rozsáhlou zprávu o stavu svobody projevu v Barmě. "Vláda Do Aun Schan Su Ťij měla reálnou možnost zrušit nástroje útlaku dřívější vojenské junty, ale místo toho je znovu používá proti nenásilným kritikům a protestujícím," stojí mimo jiné ve zprávě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Thein Zaw

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ