Patnácti zadržovaným námořníkům britské armády v Íránu hrozí podle spolupracovníků íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda údajně soudní stíhání pro špionáž. Za tu je přitom ve zmíněné islámské republice trest smrti.
Britský tisk označuje hrozbu za planou. Premiér Velké Británie Tony Blair přesto označil zásah íránských sil za neoprávněný a chybný a vyjádřil naději, že se záležitost podaří v nejbližší době diplomatickou cestou vyřešit.
"Situace je skutečně velmi vážná, protože není pochyb o tom, že všichni (námořníci) byli zadrženi v iráckých vodách. Není prostě pravda, že vpluli do íránských vod. Doufám, že si je íránská vláda vědoma toho, jak principiální otázku pro nás tato událost znamená," prohlásil Blair na tiskové konferenci po skončení vrcholné schůzky EU v Berlíně.
Spolupracovníci íránského prezidenta na svých internetových stránkách v sobotu večer uvedli, že "pokud se ukáže, že (britští námořníci) úmyslně vstoupili na íránské území, budou obžalováni ze špionáže. Pokud se toto prokáže, mohou očekávat velmi tvrdý trest, protože podle íránského zákona je špionáž jedním z nejhorších zločinů". Zadržené Brity označují za "rebely".
Podobný incident v minulosti skončil dobře
Nedělní vydání britského deníku The Times přineslo informaci, že za špionáž je v Íránu trest smrti, deník však poznamenal, že ze špionáže byli obviňováni i čtyři britští námořníci, kteří byli za podobných okolností zadrženi Íránci v roce 2004 a kteří nakonec nebyli postaveni před soud. Objevili se jen se zavázanýma očima v íránské televizi a tři dny po zatčení byli propuštěni.
Představitelé íránských studentů v sobotu nepožadovali soud pro vězněné britské námořníky, ale vyzvali íránské vedení, aby je nepropustilo, dokud americká armáda nepropustí pět Íránců, které zajala začátkem roku v Iráku. Také jistý saúdský zdroj podle The Times uvedl, že cílem nynějšího odvlečení Britů je jejich výměna za tyto Íránce.
Nezajali jsme je z politických důvodů, hájí se Íránci
Londýn se o podobném požadavku Teheránu nezmínil. "Nevíme, kde jsou... Žádáme o sdělení místa jejich pobytu v Íránu," řekl dnes britský státní tajemník David Triesman krátce poté, co britský velvyslanec v Teheránu Geoffrey Adams navštívil íránské ministerstvo zahraničí. Íránci podle tajemníka jen uvedli, že Britové nejsou zajatci z politických důvodů, ale protože nedovoleně vstoupili do íránských výsostných vod.
Podle britské vlády však bylo čtrnáct příslušníků a jedna příslušnice vojenského námořnictva zadrženo v iráckých vodách, a to při rutinní obchodní kontrolní operaci u jižního Iráku v rámci mandátu OSN. Jejich dva motorové čluny podle Londýna obklopily íránské vojenské lodě, které Brity přiměly, aby vpluli do íránských vod, a poté je odvlekly neznámo kam. Podle některých zpráv byli v sobotu dopraveni do Teheránu.
Foto: AP
Zadrženým Britům hrozí v Íránu trest smrti
Zahraničí
25. 3. 2007 18:04
HMS Cornwall (F99) - na tomto typu lodi pluli zajatí Britové
Autor: ČTK