Zahynulo při tažení Západu proti teroru 1,3 milionu lidí?

Zahraničí
27. 3. 2015 07:45
Holandští vojáci na jihu Afghánistánu.
Holandští vojáci na jihu Afghánistánu.

Když se zveřejňují celkové počty obětí válek v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, operují vlády či média obvykle se značně podhodnocenými čísly. Skutečný počet mrtvých je nejspíše výrazně vyšší - hodně přes jeden milion. Vyplývá to z výsledků zkoumání, které aktuálně zveřejnila organizace Lékaři proti jaderné válce (IPPNW).

S vpravdě děsivými údaji seznámily souběžně veřejnost tři sekce IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War) ve druhé polovině března v Berlíně, Washingtonu a Ottawě.

Publikace IPPNW.Příslušnou studii s názvem Počítání těl. Čísla obětí po 10 letech "války s terorem" (Body Count. Casuality Figures after 10 Yers of the "War on Terror") vypracovali aktivisté IPPNW spolu s dalšími podobně zaměřenými skupinami.

IPPNW je celosvětové uskupení národních lékařských organizací, které se snaží pomáhat zabránit jaderné válce a jež podporuje jaderné odzbrojení. Aktuálně má kolem 150 tisíc členů ve více než 50 zemích.

Roku 1985 organizace získala Nobelovu cenu za mír.

O celkovém počtu obětí takzvané "války proti teroru", která začala jménem amerického lidu po 11. září 2001, se ve veřejnosti téměř nediskutuje. V uplynulých letech se v této souvislosti uvedlo jen málo cifer, které se, vzhledem ke známé situaci ve zmíněných zemích, jevily už na první pohled poměrně nízké.

Protože oficiální místa mrtvé zjevně nepočítala, vznikla v Británii během války v Iráku občanská iniciativa Iraq Body Count (IBC). Podle údajů na jejím webu stála dosud válka v Iráku životy 211 tisíc lidí.

Přítel? Nepřítel?IBC sčítá čísla z dat médií z nemocnic a márnic, z čísel nevládních organizací a z oficiálních údajů. Tím ovšem počty všech mrtvých nezíská.

Skutečné počty těch, kteří zahynuli v důsledku války, jsou několikanásobně vyšší, což dokládá několik studií. Roku 2006, tedy tři roky po invazi do Iráku, zveřejnila skupina vědců kolem epidemiologa Lese Robertse v renomovaném lékařském magazínu Lancet studii, v níž množství nebožtíků v Meziříčí odhaduje na 655 tisíc. Z toho 601 tisíc zemřelo podle Robertse v důsledku násilí.

Uznávaná britská agentura na průzkum veřejného mínění Opinion Research Business (ORB) napočítala roku 2007 na základě průzkumu mezi obyvatelstvem dokonce více než jeden milion obětí ke zmíněnému datu.

V téměř stostránkové studii tří sekcí Lékařů proti jaderné válce (Německo, USA, Kanada) dospívají její autoři k poznatku, že za deset let trvání války proti teroru zahynulo v Iráku kolem milionu lidí, v Afghánistánu více než 220 tisíc a v Pákistánu zhruba 80 tisíc.

Americký B-52 shazuje bomby.

Ani to ale nemusí být konečný počet. Některé odhady hovoří o téměř dvou milionech mrtvých.

V komentářích médií v souvislosti s citovanými, děsivě vysokými čísly se hovoří jak o právní a morální odpovědnosti, tak o nenávisti, kterou válka s terorem v postižených oblastech vyvolala. Navíc v době, kdy Spojené státy a někteří jejich spojenci zvažují další vojenské operace v Iráku, Sýrii a jinde.

Zoufalá irácká rodina v nemocnici. Po pumovém útoku.

Autor: - pp -Foto: Pentagon , niz. min. obrany, Wiki

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ