Čína vyzvala Spojené státy, aby nedovolily tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen vstup na americkou půdu. Očekává se, že vůdkyně Tchaj-wanu bude příští měsíc cestovat přes USA na návštěvu Nikaraguy, Guatemaly a Salvadoru. Mezi Washingtonem a Pekingem se v posledních dnech zvýšilo napětí poté, co budoucí americký prezident Donald Trump s Cchaj Jing-wen telefonicky hovořil. Bylo to poprvé, co úřadující či designovaný šéf Bílého domu mluvil s vůdcem Tchaj-wanu od roku 1979, kdy USA přerušily s ostrovem oficiální diplomatické vztahy.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
V médiích se začaly šířit spekulace, že by se tchajwanská prezidentka cestou do tří středoamerických zemí mohla zastavit v New Yorku na setkání s nově zvoleným americkým prezidentem Trumpem před jeho inaugurací plánovanou na 20. ledna.
Peking nyní apeluje na Spojené státy, aby něco takového nedovolily. "Čína doufá, že Spojené státy neumožní její tranzit a nevyšlou žádné nesprávné signály silám 'tchajwanské nezávislosti'," uvedlo ve středu čínské ministerstvo zahraničí. Podle ministerstva je skutečný záměr Cchaj "evidentní".
Mluvčí americké diplomacie v reakci řekl, že povolování cesty přes USA tchajwanským vůdcům je "dlouhodobou americkou praxí, která je v souladu s neoficiálními vztahy USA s Tchaj-wanem".
Trump v pátek mluvil asi deset minut telefonicky s tchajwanskou prezidentkou, která mu poblahopřála k volebnímu vítězství. Hovorem s hlavou Tchaj-wanu vyvolal ostrou kritiku Číny, která apelovala na Washington, aby i nadále dodržoval politiku jedné Číny. Bílý dům, jemuž stále šéfuje prezident Barack Obama, po telefonátu zdůraznil, že na postoji USA a jejich podpoře "politice jedné Číny" se nic nemění.
Cchaj Jing-wen, která byla v lednu zvolena tchajwanskou prezidentkou, je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), jež je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.