Západ se obává o bezpečí Hmongů vysidlovaných z Thajska
28.12.2009 16:48
Tisíce Hmongů, které thajská armáda včera převezla do Laosu tvrdí, že ve své vlasti čelí pronásledování kvůli antikomunistickým postojům. Mimo jiné, během války ve Vietnamu jejich etnikum spolupracovalo s Američany.
Thajská armáda zahájila repatriaci asi 4400 obyvatel uprchlického tábora na západě země do Laosu. Mezinárodní společenství se obává, že uprchlíkům, kteří patří k etnické skupině Hmong (někdy označované jako Meo), hrozí v Laosu nebezpečí. Akci organizuje armáda a účastní se jí na pět tisíc vojáků vybavených štíty a obušky.
Zhruba tři stovky osob, mezi nimi i faktičtí vůdcové, odmítly tábor opustit. "Když jsme vůdce separovali, odpor vzdali. Ujistili jsme je, že laoská vláda jim odpustila a že po návratu v Laosu mohou požádat o přesídlení, pokud budou chtít," vysvětlil plukovník Tchana Čaruvata. Obavy mohou mít zejména ti, kteří podporovali hnutí odporu vůči komunistům v 70. letech.
ČTĚTE TAKÉ: Laoští komunisti poděkovali americké vládě
Desítky zamřížovaných nákladních automobilů už převezly přes 2600 uprchlíků do imigračního střediska na hranicích, odkud budou předáni laoským úřadům. Už v minulých dnech vojáci v táboře zabavili veškeré mobilní telefony a zrušili signály pro ně uvnitř tábora, čímž výrazně ztížili možnost deportace monitorovat.
Hmongové prohlašují, že ve své vlasti čelí pronásledování kvůli svému nesouhlasu s komunistickým režimem. V době války ve Vietnamu se jejich etnikum postavilo na stranu Spojených států. Mnozí z nich ze země odešli, když tam v roce 1975 zvítězili komunisti. Ti jsou od té doby stále u moci. Podle evropského diplomata, kterého cituje agentura Reuters, mohou mít obavy z pronásledování komunistickým režimem stovky z několika tisíc přesídlených.
USA vyzvaly Thajsko, aby repatriaci zastavilo, jelikož jde o "vážné porušení mezinárodních humanitárních principů". Zároveň vyzvaly Laos, aby s navrátilci jednal humánně a umožnil mezinárodní monitorování jejich situace.
Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva prý získal od laoské vlády ujištění, že o Hmongy bude dobře postaráno a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) k nim bude mít povolen přístup. Podle úřadu již nyní mají někteří nárok na status uprchlíka a neměli by být do Laosu posíláni. Thajské úřady však odmítly povolit pracovníkům UNHCR vstup do tábora, kde chtěli určit status jeho obyvatel. Stejně tak do areálu nesměli vstoupit novináři ani nezávislí pozorovatelé.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.