Damašek ještě před třemi lety čelil silnému mezinárodnímu tlaku. Nyní se režim prezidenta Bašára Asada dostává z izolace. Vyslanec Baracka Obamy Sýrii dokonce označil za klíč k míru na Blízkém východě. Lidskoprávní situace v zemi se ale stále zhoršuje.
Michel Kilo strávil ve vězení tři roky. Od svého propuštění před několika týdny se věnuje hlavně rodině. Místo kritizování místních problémů píše již raději jen o politice jiných arabských zemí.
Spolu s dalšími deseti aktivisty byl Kilo zatčen za podpis Damašsko-bejrútské deklarace. Iniciativa libanonských a syrských intelektuálů v roce 2006 volala po normalizace vztahů Sýrie a Libanonu. Sýrie svého menšího souseda po desetiletí negativně ovlivňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Námluvy USA a Sýrie pokračují. Obama posílá velvyslance
Sýrie se odklání od "osy zla"
Námluvy USA a Sýrie pokračují. Obama posílá velvyslance
V době Kilova zatčení byla Sýrie pod silným mezinárodním tlakem kvůli atentátu na někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího, jehož vražda byla připsána Sýrii a prosyrským libanonským kruhům. Damašek také čelil obviněním, že podporuje sunnitské povstalce v Iráku.
Nyní se situace zásadně změnila. Západ už zemi neizoluje, naopak se jeho klíčoví vůdci snaží získat Asadovu pomoc ve snaze stabilizovat problematický region. Sýrie se také stává stále častějším cílem západních investorů i turistů.
Přízeň Západu ale nejde ruku v ruce se zlepšením lidskoprávní situace. Strana Baas stále tvrdě kontroluje politickou scénu. Už od puče, kterým v roce 1963 přišla k moci, nepovoluje žádnou opozici.
Šest tisíc politických vězňů
Ve vězeních je v současné době asi šest tisíc politických vězňů. Další stovky, podle některých lidskoprávních organizací i tisíce lidí, nesmí ze země vycestovat.
Režim pronásleduje především aktivisty, mladé bloggery a další uživatele internetu a také některé umělce. „Stav lidských práv v Sýrii se i nadále zhoršuje," říká právník a šéf Syrské organizace pro lidská práva Mohannad al-Hassaní.
"Nejhorší je situace islamistů. Jsou to většinou mladí lidé, kteří sedí ve vězení kvůli svým islamistickým názorům. Nejsou přitom organizovaní, většinou jde o prosté vesničany. Úřady také šikanují jejich rodiny," řekl britské BBC advokát Jasín Haj Salech. Zatýkání probíhá mimo pozornost médií, především ve venkovských a předměstských oblastech.
Rodiny stále neznají jména zabitých vězňů
Minulý rok došlo ve věznici Sadnaja k nepokojům. Několik vězňů přišlo o život. Podle vládních zdrojů mezi nimi byli především islamisté.
„Syrská vláda by měla konečně oznámit, kdo byl zabit či zraněn, a ukončit tak utrpení rodin vězňů. Příbuzní musí mít možnost se se svými milovanými za mřížemi nějak spojit," říká Sarah Leah Whitson, regionální ředitelka organizace Human Rights Watch.
V Sýrii neexistuje organizovaná opozice. Jen někteří jednotlivci protestují proti různým vládním krokům. „Opozice v Sýrii potřebuje sebekritiku, změnu a hlavně sjednocení," říká nezávislý intelektuál a filmař Omar Amiralaj.
Damašek je moderní a rušné velkoměsto. V kavárnách a restauracích se zuřivě diskutuje o mezinárodní a regionální politice. Nikdo se ale neodváží ani zmínit politickou situaci v Sýrii.
Mohannad al-Hassaní věří, že režim by se měl přestat bránit jakýmkoli změnám. „Potřebujeme občanskou společnost. Úřady by měly povolit její rozvoj," říká právník. „Jinak bude pro Sýrii stále těší s sbližovat s ostatními zeměmi světa."
Foto: Reuters, Wikimedia Commons