Na konferenci OSN věnované pomoci lidem postiženým konfliktem v Sýrii se v úterý západní země zavázaly přijmout do roku 2016 celkem 100 tisíc tamních uprchlíků. Organizace také obnovila potravinovou pomoc pro 1,7 milionu syrských běženců, kterou musel Světový program pro výživu kvůli nedostatku peněz začátkem prosince zastavit.
"Dnes 28 zemí vyjádřilo solidaritu se syrskými uprchlíky a také s pěti sousedícími zeměmi - Libanonem, Jordánskem, Tureckem, Irákem a Egyptem - a nabídlo odhadem více než 100 tisíc možností na přesídlení," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.
V nejbližších měsících prý země nabídnou možnost přesídlení asi 38 tisícům uprchlíků, přednost budou mít zejména osamělé matky s dětmi a oběti násilností.
Humanitární organizace požadovaly, aby bohaté země přijaly aspoň pět procent běženců, tedy zhruba 160 tisíc lidí. Současný závazek podle nich není dostatečný. Od roku 2011, kdy v Sýrii začala válka, je na útěku v cizině 3,2 milionu Syřanů, naprostá většina z nich je v okolních státech.
Zástupci WPF už předtím oznámili, že díky podpoře státních i soukromých institucí bylo možné obnovit program potravinové pomoci uprchlíkům. Šéfka WPF Ertharin Cousinová řekla, že její organizace mohla znovu začít vydávat potravinové poukázky díky "nebývalému" přílivu zdrojů. Krize prý nastala kvůli dárcovským zemím, z nichž mnohé nesplnily své závazky. Začátkem prosince WFP oznámil, že na to, aby mohl v pomoci pokračovat do konce roku, potřebuje 64 milionů dolarů (1,4 miliardy Kč). Nyní se podařilo získat 80 milionů dolarů.
WFP pomáhá uprchlíkům v Jordánsku, Libanonu, Turecku, Iráku a v Egyptě. Vydává jim elektronické karty, za které si mohou lidé kupovat jídlo v místních obchodech. Lístky jsou nabíjeny penězi podle počtu členů rodiny. Množství vybraných peněz teď umožní poskytnout každému členovi 30 dolarů do poloviny prosince a zbudou ještě údajně i nějaké peníze na příští rok.
Další peníze určené na pomoc uprchlíkům se rozhodla uvolnit také Evropská unie, která hodlá poslat deset milionů eur do Turecka. To se dlouhodobě potýká s obrovským přílivem běženců.