Západní mocnosti téměř jednomyslně přivítaly oznámení o naplnění loňské dohody s Íránem o jeho jaderném programu, které v sobotu zveřejnila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Naopak Izrael kritizuje sobotní oznámení USA a EU, že ruší protiíránské sankce. Írán podle Izraelců nepřestane usilovat o vývoj jaderné zbraně.
"Blízký východ i svět jsou nyní bezpečnějším místem," uvedl britský ministr zahraničí Philip Hammond. Dohoda podle něj dostatečně oslabila íránské jaderné ambice. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier hovoří o "historickém úspěchu diplomacie". Také podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je naplnění závazků jaderné dohody důležitým milníkem.
"Írán uskutečnil významné kroky, o nichž mnozí, a zdůrazňuji mnozí, pochybovali, že se kdy stanou. A to by mělo být oceněno," řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Zároveň dodal, že až další roky ukážou, zda bude Írán dohodu ve všech směrech naplňovat. Podobně jako Hammond si i Kerry myslí, že svět je nyní bezpečnější.
Izrael naopak rušení pritiizraelských sankcí kritizuje. "I když Írán podepsal dohodu o svém jaderném programu, neupustil od snahy vyvinout jadernou zbraň a nadále jedná tak, aby destabilizoval Blízký východ, a porušováním svých mezinárodních závazků šíří terorismus po celém světě," uvádí se v prohlášení úřadu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Předseda izraelské vlády později podle agentury AFP zdůraznil, že politika Izraele zůstane stejná: "Nedovolit Íránu získat jadernou zbraň."
Íránský prezident Hasan Rúhání označil dohodu za zlatou stránku historie Íránu. "Otevřeli jsme novou kapitolu vztahů mezi Íránem a světem," řekl Rúhání. Dodal, že takové vztahy jsou ve znamení přátelství, bez záště a bez podezírání. "Všichni jsou šťastní, až na sionisty, válečné štváče, kteří se snaží vyvolat sektářskou válku mezi islámskými národy, a na zastánce tvrdé linie v americkém Kongresu," dodal Rúhání, citovaný agenturou Reuters.
Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.
Oznámení MAAE, že Íránci své závazky plní, mimo jiné automaticky znamená ukončení řady protiíránských sankcí vyhlášených OSN. Írán tak mimo jiné získává přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které měl blokovány v bankách v zahraničí.