Záplavy v Bangladéši připravily o život 130 lidí

Zahraničí
12. 6. 2007 16:49
Oběti povodně v Bangladéši
Oběti povodně v Bangladéši

Oběti povodně v BangladéšiTéměř 130 lidí zahynulo od neděle v důsledku bouřek doprovázených hustými lijáky v Bangladéši. Nejhůře postižena je chudinská čtvrť v přístavním městě Čitágáon, kde bylo zpod sesuvů půdy vyproštěno 102 mrtvých těl.

O neštěstí dnes imformovali svědkové a úřady s tím, že tragická bilance s největší pravděpodobností dále poroste.

"Doposud bylo v desítkách domů pod tunami bahna nalezeno 102 těl... Čím hlouběji kopeme, tím více mrtvol nacházíme," řekl agentuře Reuters jeden ze záchranářů v Čitágáonu. Desítky osob jsou v jeho chudinském ghettu pohřešovány, skoro stovka lidí také utrpěla různá zranění.

Do záchranných prací zde byla nasazena už tisícovka vojáků, policistů a hasičů, ti však objevují prakticky jen bezvládné oběti. Na pomoc mají ode dneška také bagry, aby se zajistila co nejrychlejší exhumace lidských pozůstatků před dalšími přívalovými dešti.

Většinu čitágáonských silnic nadále pokrývá vrstva bláta a písku, které blokují dopravu. Po čtyřiadvacetihodinovém výpadku byla naopak dnes obnovena železniční a letecká doprava do města a z něj. Částečně obnoven byl i provoz přístavu.

Mnoho částí čtyřmilionového Čitágáonu (Chittagong) nicméně zůstává bez dodávek elektřiny a vody. Srážky byly tak silné, že úřady mají prý problémy i s nalezením kousku suché půdy, kam by mohly pohřbívat mrtvé. V pondělí starosta Čitágáonu prohlásil, že třetina města je více než metr pod vodou.

V dalších částech Bangladéše přišlo o život minimálně 25 osob, z nichž deset zasáhl blesk a dalším se staly osudnými záplavy nebo závaly bahna. Živel postihl podle agentury AFP 80.000 lidí, především na jihu a severu země.

Úřady svalují část viny za sesuvy půdy přímo na občany, kteří navzdory varováním expertů vykáceli lesy a další vegetaci, aby měli materiál na stavbu svých domů.

Předseda bangladéšské prozatímní vlády Fakhruddín Ahmad, který dnes zasažené oblasti navštívil, slíbil, že lidé odpovědní za kácení stromů a upravování kopců s cílem vytvořit prostor pro sídliště budou pohnáni před soud.

V pondělí večer přineslo do Bangladéše naději jisté zmírnění intenzity srážek, dnes ráno ale začalo lít znovu, což způsobilo hlavně v Čitágáonu nové záplavy. Mírné až velmi silné deště s poryvy větru dosahujícími rychlosti až 50 kilometrů za hodinu či více lze v zemi očekávat i v příštích čtyřech dnech.

Podle meteorologů jsou srážky předzvěstí monzunové sezony, která do této nízko položené země se 144 miliony obyvatel přináší povodně každoročně. Monzuny potrvají do poloviny září, letos ale přišly brzy a nezvykle prudce kvůli mořské bouři nad Bengálským zálivem.

FOTO: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ