Záplavy v Nepálu, Indii a Bangladéši si vyžádaly přes sto obětí

Zahraničí
15. 7. 2019 07:27
Záplavy v Nepálu.
Záplavy v Nepálu.

Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka postihly Nepál, severovýchodní Indii a Bangladéš. Nejvíce mrtvých je v Nepálu. V indickém státě Himáčalpradéš se navíc zřejmě v důsledku monzunových dešťů zřítila v neděli třípatrová budova, pod jejímiž troskami zahynulo 12 osob, informovala agentura AP.

Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. Přes dva miliony lidí musely podle agentury Reuters opustit své domovy, deště mají podle předpovědí pokračovat i v dalších dnech.

"Počet mrtvých se může zvýšit, zatím sbíráme informace," řekl agentuře EFE šéf nepálského centra pro nouzové situace Bed Khanal. V Nepálu zemřelo kvůli záplavám od čtvrtka nejméně 65 lidí, tři desítky se pohřešují a několik desítek osob utrpělo zranění. Zasaženo bylo 30 ze 77 okresů, včetně metropole Káthmándú. Desítky tisíc obyvatel přišly v Nepálu o střechu nad hlavou.

Dalších 51 obětí si záplavy od čtvrtka vyžádaly v sedmi státech na severovýchodě Indie, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Nejhůře zasaženy byly státy Ásám, Uttarpradéš a Bihár. Přímo zasaženo důsledky povodní a sesuvů půdy bylo v Indii 4,5 milionu lidí, z toho 1,5 milionu muselo opustit domovy.

V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům. Záchranářům se podařilo z trosek vyprostit 31 živých lidí, dalších 12 osob přišlo o život. Je mezi nimi 11 vojáků, kteří v době neštěstí měli v restauraci v přízemí budovy večírek.

V Bangladéši, kde podle nové bilance zemřelo 16 osob, voda z domovů vyhnala asi půl milionu lidí. Oběti si podle BBC vyžádaly záplavy i v přeplněném uprchlickém táboře v Bangladéši, v němž žije milion rohingských uprchlíků. Příslušníci tohoto muslimského etnika utekli z Barmy, kde čelí dlouhodobě perzekuci a kde armáda proti nim zahájila tažení v roce 2017 poté, co rohingští povstalci zaútočili na stanoviště barmské policie.

Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Niranjan Shrestha

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ