Zástupci USA a Íránu se sešli poprvé po 28 letech
28.05.2007 10:31 Aktualizováno 28.05. 14:40
Velvyslanci USA a Íránu v pondělí usedli ke společnému jednacímu stolu v Bagdádu k diskusi o bezpečnostní situaci v Iráku. Jde o první oficiální schůzku na tak vysoké úrovni mezi oběma zeměmi od roku 1980, kdy USA přerušily s Íránem styky.
Schůzka trvala přes čtyři hodiny. Americký velvyslanec v Iráku Ryan Crocker na následné tiskové konferenci označil setkání se svým íránským protějškem Hasanem Kazemím Komím za pozitivní. Výlučným tématem jejich jednání byla bezpečnostní situace v Iráku.
"Jednání se vyvíjelo pozitivně. Co ale potřebujeme vidět, to je více aktivity ze strany Teheránu," citovala Crockerovo vyjádření pro novináře agentura Reuters. Crocker prý zdůraznil svému partnerovi, že je nezbytné, aby Írán změnil své chování a zastavil vyzbrojování, financování a výcvik šíitských milicí v Iráku.
"Tlumočil jsem Íráncům řadu přímých a jednoznačných znepokojivých faktů v souvislosti s jejich jednáním v Iráku a jejich podporou poskytovanou milicím, které bojují proti iráckým a koaličním silám," řekl Crocker. "Faktem je, že velké množství výbušnin a munice používaných milicemi v Iráku pochází z Íránu."
Íránci prý na to přímo neodpověděli. "Opětovně zdůraznili, že jejich politikou je podpora (irácké) vlády", řekl Crocker. Íránská strana má podle něj v plánu navrhnout další vzájemnou schůzku a předložila návrh na vytvoření "trojstranného bezpečnostního mechanismu", který by zahrnoval USA, Irák a Írán.
"Zvážíme tento návrh, až ho obdržíme. Jakékoliv kroky vyžadují prostudování ve Washingtonu. Účelem dnešní schůzky nebylo domlouvat další setkání," řekl Crocker.
Na setkání se řešila jen situace v Iráku
Setkání Crockera s Komím bylo první oficiální schůzkou na tak vysoké úrovni mezi oběma zeměmi od roku 1980, kdy USA přerušily s Íránem styky. V souladu s předběžnými informacemi obou stran se během ní hovořilo výlučně o bezpečnostní situaci v Iráku. Žádná jiná témata nebyla na programu diskuse, zejména ne otázka kontroverzního íránského jaderného programu.
Schůzka diplomatů USA a Íránu, která se konala v sídle iráckého premiéra Núrího Málikího v přísně střežené takzvané zelené zóně v centru Bagdádu, představuje výrazný obrat v postoji Washingtonu. Ten se v posledních letech snažil Írán na mezinárodní scéně izolovat. Schůzku zahájil irácký premiér krátkým proslovem, v němž vyjádřil naději, že se toto setkání "stane začátkem nové kapitoly a důležitým krokem pro region".
"Doufám, že jeho výsledkem bude vzájemné porozumění a že po něm budou následovat další schůzky zaměřené na řešení aktuálních problémů," citovala Málikího agentura AFP.
Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí řekl, že schůzka velvyslanců v Bagdádu může být úspěšná, jestliže Washington změní svou "chybnou" politiku v Iráku a celém regionu a zaujme realistický přístup k problémům v oblasti.
Američtí činitelé si ale podle agentury Reuters od prvního setkání diplomatů obou zemí po 28 letech neslibovali žádný velký průlom.
USA obviňují Írán z vyzbrojování iráckých šíitských milicí s cílem destabilizovat Irák a získat nad ním kontrolu. Írán zase tvrdí, že bezpečnost v Iráku nebude možné obnovit, dokud ze země neodejdou američtí vojáci.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.