Železná lady pomáhá Číně budovat světlé zítřky

Zahraničí
6. 10. 2012 07:30
Železná lady vzorem rudých z říše draka.
Železná lady vzorem rudých z říše draka.

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová prý jednou přivítala prezidenta jisté rozvojové komunistické země slovy "Nenávidím komunisty". Nyní je však "železná lady" údajně dávána za příklad budoucím vůdcům Komunistické strany Číny, napsal list Daily Telegraph.

V elitní akademii pro čínské politické vůdce v Šanghaji si filozofie Thatcherové našla cestu do kurzu krizového managementu. Přednášející profesorka Li Min reportérům britského deníku řekla, že někdejší britská ministerská předsedkyně je dokonalým modelem.

"Dávejte si pozor na své myšlenky, protože se stanou slovy. Dávejte si pozor na svá slova, protože se stanou skutky. Dávejte si pozor na své skutky, protože se stanou zvyky. Dávejte si pozor na své zvyky, protože se stanou vaší povahou. Thatcherové berou míry na její voskovou figurínu.Dávejte si pozor na svou povahu, protože se stane vaším osudem," citovala Li slova připsaná Thatcherové ve snímku Železná lady režisérky Phyllidy Lloydové z roku 2011.

Ačkoli nejsou důkazy, že by britská expremiérka pronesla tato slova ve skutečném životě, profesorka Li zdůrazňuje, že "Thatcherová je dáma, kterou docela obdivuje".

Thatcherová jako vzor se může zdát nezvyklou volbou pro osnovy školy vzdělávající příští generaci čínských vůdců. Ale šanghajská akademie není obyčejným vzdělávacím zařízením pro straníky.

"Jsme otevřeni všem civilizacím, které jsou pro nás užitečné a od nichž se můžeme něco naučit," vysvětlil šéf mezinárodního programu akademie profesor Ťiang Chaj-šan.

Nejvyšší čínští vůdci na náměstí Tchien-an-men (srpen 2012).Výkonný viceprezident akademie Feng Ťün připustil, že čínské stranické školy jsou v zahraničí považovány za "záhadné", popřel však, že jejich cílem je pouze vštěpovat studentům marxistické dogma. "Nejde tady o žádné vymývání mozků, ale o brainstorming - hledání odpovědí a řešení daných problémů," tvrdí.

Studenti se učí "milovat socialismus a posilovat svou víru v cestu socialismu s čínskými rysy. Ale chceme, aby si kádry, co zde studují, rozšiřovaly obzory a osvobozovaly mysl. Diskutuje se tu o množství různých témat," dodává.

Prospekt akademie uvádí, že tuto "mezinárodní, moderní a průkopnickou instituci" navštívili v minulosti kupříkladu bývalý britský premiér Gordon Brown či někdejší předseda italské vlády Romano Prodi, svůj projev tu pronesl i exprezident Světové banky Robert Zoellick.

Profesor Frank Pieke z univerzity v nizozemském Leidenu říká, že podobné akademie Čína založila kvůli "nízké kvalitě místních úředníků a jejich neschopnosti vládnout ve svých lokalitách či ve svých institucích".

Plastika Thatcherové na výstavě na radnici v Hongkongu roku 2003. Šanghajská akademie, která je jednou z pěti svého druhu v Číně, je však také součástí propagace Komunistické strany Číny.

"Je do značné míry součástí nového pozlátka komunistické strany pod vedením (čínského prezidenta) Chu Ťin-tchaa a (premiéra) Wen Ťia-paa," konstatoval profesor Pieke. "Takto chtějí, aby Čína vypadala. Takto chtějí, aby se v Číně vládlo," dodal.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ