Země ASEAN kryjí <span>barmskou juntu</span>

Zahraničí
20. 11. 2007 10:17
Premiéři Barmy (vlevo) a Vietnamu
Premiéři Barmy (vlevo) a Vietnamu

Premiéři Barmy (vlevo) a VietnamuBarmský vojenský režim, který čelí tvrdým ekonomickým sankcím USA a EU, je v mezinárodní izolaci jen zdánlivě. Může totiž počítat nejen s pevnou podporou Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), ale i tří světových velmocí - Číny, Indie a Ruska.

Barmskou juntu, která koncem září tvrdě potlačila nenásilné protesty buddhistických mnichů, země ASEAN systematicky kryjí. Vládnoucí generálové dokázali vytěžit maximum z rozporů uvnitř skupiny, do níž patří také Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko a Vietnam.

Hlad po surovinách a prázdná slova

Všichni členové sdružení nesledují stejné cíle. Jestliže Filipíny mohou otevřeně vybízet barmský režim k demokratizaci země, pak Thajsko, Malajsie a Singapur nemají nejmenší zájem na tom si odcizit dodavatele velkého množství surovin.

Lídři zemí ASEAN na oficiální fotografiiASEAN dnes na závěr svého summitu vyhlásilo chartu, která sice zavazuje státy k zachování demokracie, dodržování práva, ochraně lidských práv, k neútočení a k dodržování ústav. Dokument ale postrádá opatření, která by členy, kteří uvedené závazky nedodržují, k tomu přinutil. Pro Barmu je pojistkou i pasáž, podle níž se  členové sdružení vzájemně nesmějí vměšovat do vnitřních záležitostí.

Barma navíc může v nejhorším případě vždy spoléhat na věrné přátelství Číny, která je největším zahraničním investorem v zemi. Podporu má i v Rusku, s nímž uzavřela v květnu dohodu o spolupráci střediska pro jaderný výzkum.

Peking a Moskva zablokovaly letos v lednu návrh rezoluce OSN vyzývající k demokratickým reformám v Barmě a požadující hlavně propuštění politických vězňů. Toto dvojité veto, které představovalo políček pro americkou diplomacii, nemohlo než utvrdit juntu v jejím chování a zpochybnit její údajnou izolaci.

Oporu nalézá barmský režim i v Indii, dalším významném ekonomickém partnerovi. V době,Protesty proti barmské juntě zůstaly nevyslyšeny kdy v Barmě koncem září kulminovala represivní opatření proti opozici, oznámila Indie investice v hodnotě 150 milionů dolarů (2,7 miliardy korun) do průzkumu ložisek plynu v této zemi. A indický ministr zahraničí Pranáb Mukherdží připomněl, že jeho země se nehodlá vměšovat do vnitřních záležitostí svého souseda.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ