Zřícené budovy
Zemětřesení v Nepálu zabilo stovky lidí. V zemi jsou i Češi
25.04.2015 09:53 Aktualizováno 25.04. 15:37
Nepál zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupně. Při mohutných otřesech zahynulo podle nejnovější bilance nejméně 758 lidí, z toho 467 v hustě zalidněném údolí Káthmándú v centrální části země. Katastrofa postihla téměř celý Nepál a zasáhla i sousední státy, nejméně 34 obětí hlásí Indie a dva Bangladéš. V Tibetu zahynulo podle prvních informací šest lidí. Záchranné práce v Nepálu komplikuje přerušené telefonní spojení a odlehlost některých míst.
Zemětřesení také strhlo lavinu v oblasti Mount Everestu, která zavalila část základního tábora. Zahynulo nejméně deset lidí, včetně cizinců. V táboře bylo podle nepálského úřadu pro cestovní ruch v době neštěstí zhruba tisíc lidí. Další se pohřešují nebo byli zraněni.
V této době, kdy začíná hlavní sezona vysokohorské turistiky, jsou v Nepálu i Češi. Podle aktuálních informací českého ministerstva zahraničí se jich tam pohybuje čtyřicet pět. "S deseti z nich se zatím nepodařilo navázat kontakt, ostatní jsou v pořádku. Zatím nemáme žádnou informaci, že by mezi oběťmi byl český občan," řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Zdůraznila přitom, že na řadě míst nefunguje nebo vázne mobilní spojení.
Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo epicentrum zhruba 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú, ohnisko pak bylo v hloubce pouhých dvou kilometrů, což znásobilo jeho ničivou sílu. Jde zřejmě o nejhorší zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let.
Postižena byla především stará část Káthmándú. Zřítilo se tam mnoho historických chrámů a také devítiposchoďová historická věž Dharahara, postavená v 19. století pro vojenské účely. Věž Dharahara, potažmo celé Káthmándú i okolní údolí se sedmi skupinami hinduistických a buddhistických památek, paláci a zahradami je od roku 1979 zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V troskách věže zůstalo až 200 lidí. Staré Káthmándú tvoří především úzké uličky a chatrné domky natěsnané jeden na druhém, kde žijí početné rodiny.
Metropolí se rozezněly houkačky sanitek a přelétávaly nad ní vrtulníky. Později se dostavily následné otřesy o síle 6,6 stupně. V dalších hodinách nastalo ještě několik slabších otřesů.
Země se chvěla i v indické metropoli Dillí a v několika dalších severoindických městech, otřesy byly znát i v Pákistánu a v tibetské Lhase, která je vzdálená asi 550 kilometrů od epicentra. "V našem studiu v Dillí drnčela okna a všechno se třáslo. Trvalo to tak minutu, možná déle," řekla Reuters moderátorka televize NDTV.
"Všichni jsou venku v ulicích, lidé spěchají do nemocnice," napsal zpravodaj agentury Reuters v Káthmándú. Fotografie ukazují trosky budov a vystrašené obyvatele, jak sedí venku na ulici.
Z českého velvyslanectví v Dillí vyrazila na místo přírodní katastrofy konzulka, informace zjišťují diplomaté i prostřednictvím honorárního konzulátu, který má Praha přímo v Káthmándú. Ministerstvo zveřejnilo na svém webu aktuální varování pro české občany, aby kvůli zemětřesení zvážili cestu do Nepálu. Současně uvedlo telefonní linky na zastupitelské úřady v Indii a Nepálu, kam by se měli obrátit Češi, kteří se nacházejí v postižené oblasti.
Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.