Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) ocenila za získávání informací o syrské válce aktivistu Hádího Abdalláha. Muž, který zveřejňuje informace na sociálních sítích, je znám díky reportážím z míst, která byla právě cílem náletů syrské armády a dělostřeleckých útoků.
"Ta cena je oceněním syrských žurnalistů, kteří dávají všanc svůj život, aby lidem poskytli pravdivou informaci," řekl Abdalláh k ocenění. V Sýrii při své práci zahynuly desítky aktivistů jako je Abdalláh.
Abdalláh je obvykle na místě ve chvíli, "kdy ještě nesedl prach" po útoku, tedy v době, kdy často hrozí následný, druhý zásah. V červnu přežil pokus o atentát, před jeho bytem vybuchla připravená nálož a zabila jeho fotografa Chálida Ísu.
Na bojiště Abadalláh často jezdí s povstaleckými skupinami. Jeho odpůrci tvrdí, že snadnost, s jakou ho tyto skupiny přijímají, svědčí o tom, že je sám napojen na teroristickou síť al-Kajda. Syrská vláda takto obviňuje všechny Syřany, kteří vládu kritizují.
Abdalláh se ale odmítá jakkoli omlouvat za své dobré vztahy s těmi, které nazývá revolucionáři. "Nebude-li nám svět pomáhat, jak to činí dosud, celá oblast vzplane. Jestliže nám fronta an-Nusra a al-Kajda nabídnou pomoc, přijmeme ji," řekl, když vláda v roce 2013 obsadila jedno ze středisek opozice v Homsu.
An-Nusra, jež se letos přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie, Abdalláha letos v lednu v Idlibu na několik hodin zajala kvůli tomu, že vysílal v rozhlase hudbu.
Syrský aktivista je často ve spojení se zahraničními novináři, kteří se z obav o únos bojí do Sýrie vycestovat. Reportéři jeho zprávy většinou prověřují ještě z dalších zdrojů.
"Považuji udělení té ceny za vítězství médií syrské revoluce nad médii Asada a jeho spojenců," řekl Abdalláh s poukazem na oficiální zpravodajství ze Sýrie. Tvrdí, že syrská vláda poskytla číslo jeho pasu Interpolu, a znemožnila mu tak vycestovat na slavnostní ceremoniál do Štrasburku.
Loni Reportéři bez hranic cenu udělili syrské novinářce Zajně Arhajmové, která se na předávání rovněž nemohla dostat.