Zkrácení rotací, ale <span>žádné stahování</span> USA z Iráku

Zahraničí
10. 4. 2008 10:41
Rotace vojáků USA v Iráku se vracejí do starých kolejí.
Rotace vojáků USA v Iráku se vracejí do starých kolejí.

Americký prezident George Bush rozhodl, že zatím nelze uvažovat o dalším stahování amerických sil z Iráku po jejich plánovaném částečném stažení v příštích měsících. Uvedli to nejmenovaní představitelé americké administrativy k obsahu dnešního očekávaného Bushova projevu o Iráku.

Loni na podzim Washignton oznámil, že vzhledem ke zlepšení bezpečnostní situace v Iráku se v polovině letošního roku sníží počet amerických vojáků v této arabské zemi o 20 000 na 140 000.

Bush nyní prý rozhodl, že po červenci se bude 45 dní "upevňovat" situace a poté nastane časově neomezené období k jejímu vyhodnocení, teprve po kterém se zváží případné stažení dalších jednotek.

Bush údajně dnes také oznámí zkrácení rotací v Iráku i Afghánistánu z 15 na 12 měsíců. Toto zkrácené válečné nasazení ale začne platit až u vojáků, kteří do míst ozbrojených konfliktů přijedou po 1. srpnu, ne u vojáků, kteří tam již slouží.

Za zkrácením doby válečného nasazení je snaha snížit zatížení a stres v armádě.

Prezident tak vyhoví doporučením vrchního velitele amerického kontingentu v Iráku generála Davida Petraeuse. Ten spolu s americkým velvyslancem v Bagdádu Ryanem Crockerem v úterý a ve středu hodnotil vývoj v Iráku v americkém Kongresu.

Dnes se má k situaci vyjádřit v Kongresu i americký ministr obrany Robert Gates.

Podle místních pozorovatelů je z vyjádření amerických vládních představitelů zřejmé, že rozhodnutí o možném dalším stahování amerických sil z Iráku připadne až novému prezidentovi, který vzejde z listopadových voleb a začátkem příštího roku usedne v Bílém domě.

Ještě před Bushovým zhruba čtvrthodinovým vystoupením, které se očekává od 11.30 místního času (17.30 SELČ), se proti politice vládních republikánů v Iráku tvrdě ohradili demokraté.

"Jsme šest let ve válce, která si vyžádala přes 4000 amerických životů, stála téměř bilion dolarů, které se mohly použít na naléhavé potřeby doma, a poškodila pověst Spojených států v očích světa," napsala Bushovi předsedkyně Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová v dopise, který byl zveřejněn ve středu pozdě večer místního času.

Z vyjádření vládních a vojenských představitelů podle ní nevypadá vývoj v Iráku zvlášť optimisticky a nevyplývá z nich, kdy tamní invaze skončí. "Neviděli jsme žádné světlo na konci tunelu," řekla po vystoupeních Petraeuse a Crockera.

Petraeus v Kongresu hovořil o určitém dalším zlepšení bezpečnostní situace, ale připustil, že zůstává složitá a křehká. Irácké ozbrojené síly podle něj přitom stále nejsou zatím s to situaci samy zvládnout. Bush v dnešním projevu z Bílého domu má opakovat, že přes dosažený pokrok v Iráku se toho ještě musí hodně udělat.

"Nebude to možné před koncem roku. Budeme mít jednotky v Iráku i po jeho (Bushově) odchodu v roce 2009," odpověděla mluvčí Bílého domu Dana Perinová na otázku, zda by Bush mohl ukončit válku v Iráku před opuštěním úřadu v lednu 2009.

Novým prezident bude buď republikán John McCain, nebo některý z demokratických kandidátů, kterými jsou Barack Obama a Hillary Clintonová. McCain by v otázce Iráku podle všeho pokračoval v zásadě v politice nynější administrativy, zatímco oba demokraté slibují víceméně rychlé ukončení války a stahování sil.

Foto: Reuters a AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ