Těžařská firma je vyšetřována v souvislosti se zničením jedné z nejstarších částí Velké čínské zdi. Podle vedoucího regionální kanceláře pro kulturní památky ve Vnitřním Mongolsku je zničení nenapravitelné.
Těžce zničeno bylo kolem sta metrů zdi. Vyšetřovatelé z čínské vlády a místní policie se chystají vznést obvinění. Z prokopání dvou děr skrz zeď o celkové ploše 300 metrů čtverečních je podezřelá firma Hohhot Kekao Mining Copany.
Poškození bylo zjištěno v září a těžba byla zastavena, úředníci ale zjistili, že později byla znovu obnovena. Zničena byla část zdi ve Vnitřním Mongolsku pocházející z období první císařské dynastie Chin (221 - 206 př. n. l.), od jejíhož jména je zřejmě odvozeno dodnes ve světě používané označení Číny.
Vedoucí regionální kanceláře pro kulturní památky Wang Te-fang prohlásil, že poškození je „nenapravitelné". Policie v současnosti shromažďuje důkazy. Představitelům společnosti hrozí až deset let vězení, budou-li shledáni vinnými.
Čína chrání zeď, jež je na seznamu památek světového dědictví UNESCO, zvláštními zákony. Pět osob rovněž z oboru těžby minerálů je podle nich za poškození zdi ve Vnitřním Mongolsku vězněno od loňska. Jsou prvními lidmi trestanými podle zákonů na ochranu zdi.
Foto: Profimedia