Malajsijské letadlo, které před týdnem zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, někdo přinutil změnit směr a záměrně odpojil jeho komunikační a identifikační zařízení. Řekl to dnes malajsijský premiér Najib Abdul Razak, podle něhož ale zatím není jisté, zda šlo o únos. Pátrání po stroji se nyní přesouvá z Jihočínského moře na západ.
Čína v reakci na obrat ve vyšetřování požádala Malajsii, aby poskytovala přesnější a podrobnější informace. Policisté v souvislosti s pravděpodobným únosem stroje prohledávali dům kapitána ztraceného letadla. Premiér na tiskové konferenci fakticky vyloučil, že by stroj havaroval kvůli technické závadě a uvedl na pravou míru řadu protichůdných informací, které se kolem letu MH 370 za týden vyšetřování objevily. Potvrdil dřívější teorii, že stroj změnil směr a zamířil z Jihočínského moře na západ. Podle vyšetřovatelů k tomu letadlo přiměl kdosi na palubě a s největší pravděpodobností šlo o únos, což ale Najib odmítl potvrdit.
"Navzdory zprávám z médií, že letadlo bylo uneseno, bych chtěl vyjasnit, že stále vyšetřujeme všechny možné příčiny, které mohly vést ke změně směru MH 370," prohlásil premiér. Nepochybné podle něj je, že Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines s 239 lidmi na palubě zachytily vojenské radary v oblasti indického souostroví Andamany a Nikobary. Stalo se tak téměř hodinu poté, co stroj zmizel z civilních radarů o několik stovek kilometrů na východ. Satelity naposledy zachytily letadlo o dalších šest hodin později, uvedl Najib.
Většinu pasažérů letadla tvořili Číňané, Peking má tedy enormní zájem o spolupráci na vyšetřování případu. Čínské ministerstvo zahraničí dnes požádalo Malajsii, aby Pekingu poskytovala podrobnější a přesnější informace. Čínská vláda zároveň do Malajsie vyslala technický tým, který má pomoci s vyjasněním záhadného zmizení stroje. "Budeme také kontaktovat dotčené země a mezinárodní organizace, abychom se dozvěděli, pochopili a určili (co se stalo)," uvádí prohlášení úřadu.
Pátrání po stroji v Jihočínském moři nyní končí a zaměří se na dvě možné oblasti, kde by se letadlo mohlo podle satelitních dat nacházet. Jde o rozsáhlé území mezi severem Thajska a Kazachstánem, druhou oblastí je pak jižní část Indického oceánu na jih od Indonésie. Letadlo mělo podle úřadů dostatek paliva na to, aby pokračovalo v letu zhruba osm hodin. Dvě čínské válečné lodě, které pátraly po letounu v Thajském zálivu Jihočínského moře, dnes podle čínského ministerstva obrany zamířily do Malackého průlivu západně od Malajsie.
"Pátrání po stroji nyní vstoupilo do nové fáze. Doufáme, že tyto nové informace nás o krok přiblížily k nalezení letadla," řekl malajsijský premiér. Vyšetřovatelé se podle něj teď budou soustředit na podrobnosti o všech 227 pasažérech, deseti členech posádky i obou pilotech, aby zjistili, kdo a proč se s letadlem odchýlil od původní trasy.
Policie vzápětí po premiérově vystoupení začala prohledávat dům třiapadesátiletého kapitána letadla Zaharieho Ahmada Shaha. Zdroje z vyšetřování tvrdí, že pravděpodobný únos měl na svědomí někdo s velkými zkušenostmi s létáním. Svědčí o tom i fakt, že letadlo bylo po změně směru řízeno tak, aby se vyhnulo radarům.