Na internetu se objevila videonahrávka, v níž pravděpodobně hovoří více než půl roku pohřešovaný japonský novinář Džumpei Jasuda. Údajně ho zadržují bojovníci islamistické skupiny An-Nusra v Sýrii. Na záznamu podle všeho žádá Tokio, aby mu pomohlo dostat se na svobodu. Japonská vláda uvedla, že video prověřuje.
"Jsem Džumpei Jasuda. Dnes, 16. března mám narozeniny," říká vousatý muž na videu, které bylo zveřejněno na facebooku. Muž v tmavém svetru s kostkovanou šálou kolem krku sedí u stolu před bílou zdí. V minutové nahrávce si stěžuje, že se mu stýská po rodině, ale nemůže s ní být.
Japonská média napsala, že 41letého válečného reportéra Jasudu zajali muslimští radikálové ze skupiny An-Nusra poté, co v červnu přešel z Turecka na syrské území. Nahrávku údajně publikoval jistý Syřan žijící v Turecku, jenž se označil za vyjednávače únosců, kteří prý žádají výkupné.
Muž mluvící na videu sám neupřesnil, kde se nachází ani kdo ho zajal. Prohlásil jen, že by si přál obejmout manželku, otce, matku a bratra. "A také chci říct něco mé zemi. Když člověk sedí v temné místnosti a trpí bolestí, nikdo se neozývá. Nikdo nereaguje. Je neviditelný," uvedl.
Podle mluvčího japonské vlády Jošihidea Sugy se zdá, že by muž na videu mohl být Jasuda. "Bezpečnost japonských občanů je jednou z našich nejdůležitějších povinností. Shromažďujeme informace a vyvíjíme veškeré možné úsilí, abychom na věc náležitě reagovali," prohlásil s tím, že vláda o žádné žádosti o výkupné neví.
Členové teroristické organizace Islámský stát (IS) počátkem loňského roku zabili dva Japonce, novináře a dokumentaristu Kendžiho Gotoa a samozvaného bezpečnostního poradce Harunu Jukawu. IS za oba původně chtěl 200 milionů dolarů, pak začal vyjednávat o propuštění irácké teroristky vězněné v Jordánsku. Oběma Japoncům nakonec islamisté uřízli hlavu. Smrt japonských občanů tehdy šokovala národ, Tokio ale zdůraznilo, že nebude vyjednávat s extremisty o jejich propuštění.
Podle novinářovy internetové stránky začal Jasuda pracovat v médiích v roce 1997, nejprve v novinách a v roce 2003 po návratu z Afghánistánu na volné noze. Byl mimo jiné zpravodajem v Iráku, kde byl několikrát zadržen. Když ho zajaly milice v Bagdádu v dubnu 2004, někteří ho kritizovali kvůli tomu, že odjel do válečné zóny a zatáhl japonskou vládu do vyjednávání o jeho propuštění.
Poslední zprávy o Jasudovi jsou z loňského 23. června, kdy volal známému z Turecka, že má v plánu vyrazit do sousední země zmítané občanskou válkou. Ze Sýrie již v minulosti psal reportáže a články.