Zmocněnec OSN pro Jemen kvůli neshodám s Rijádem odstoupil

Zahraničí
16. 4. 2015 18:44
Jemenské město Dhamar bylo zdemolováno během spojeneckých náletů.
Jemenské město Dhamar bylo zdemolováno během spojeneckých náletů.

Zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar odstoupil z funkce. Byl do ní jmenován v roce 2012, ale v poslední době si prý nerozuměl se zeměmi zapojenými do jemenské války, zejména se Saúdskou Arábií. Jsou hlášeny prudké boje z Táizzu ve středním Jemenu, na východě země radikálové z odnože Al-Káidy dobyli letiště a přístav města Mukallá.

Evakuační lety s českými občany pobývajícími v Jemenu plánované na čtvrtek byly odloženy na pátek. Světový program pro výživu oznámil, že až polovina Jemenců má vlivem bojů problémy dostat se k potravinám.

Maročan s britským občanstvím bin Umar dostal za úkol provést Jemen přechodným obdobím po revoluci, po níž v roce 2012 odstoupil prezident Alí Abdalláh Sálih. Loni se však v Jemenu vystupňoval konflikt s místními šíity, kteří ovládli Saná a začali bojovat o další území. Bin Umarovi se nepodařilo dostat soupeřící strany k jednacímu stolu a musel přihlížet odlivu zahraničních diplomatů ze Saná.

Za neschopnost dosáhnout smíru ho kritizovala hlavně Saúdská Arábie, která do jemenských bojů vstoupila spolu s dalšími arabskými státy 26. března. Boje už mají na sedm set obětí a mnohé části Jemenu se potýkají s katastrofálními humanitárními problémy.

Své výhrady vůči bin Umarovi tlumočilo generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi při jeho březnové návštěvě Kuvajtu několik zemí Perského zálivu. Jako o možném nástupci bin Umara se hovoří hlavně o současném šéfovi mise OSN pro boj proti ebole, Mauritánci Ismáílu Uld Šajchovi Ahmadovi.

Džřamál bin Umar.Jemenský viceprezident Chálid Baháh v Rijádu na tiskové konferenci vyzval armádu, aby se všechny její složky podřídily legitimní vládě, a pomohly dosáhnout míru. Apeloval tak na oddíly, které zachovávají věrnost Sálihovi a bojují spolu se šíity proti jednotkám nynějšího prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Na jihovýchodě země dnes radikálové z odnože teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) získali pod kontrolu letiště a přístav ve městě Mukallá, metropoli provincie Hadramaút, i nedaleký ropný terminál. Vládní síly střežící letiště se podle očitých svědků stáhly téměř bez odporu. Jemenští islamisté využili chaosu k posílení svých pozic právě především na východě země.

V Jemenu pokračuje evakuace cizinců, kterých ze země od vypuknutí bojů odešly už tisíce. Rozsáhlé záchranné akce uskutečnily například Rusko či Indie, ale i Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta v neděli uvedla, že na evakuaci v Jemenu čeká asi ještě 16 tisíc cizinců.

Podle Tomáše Káry z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí byly dva evakuační lety s českými občany z Jemenu, plánované na dnešek, odloženy o 24 hodin. V německém evakuačním letu má být 12 Čechů a v letu IOM tři. Na seznamu občanů žádajících o evakuaci podle něj dochází neustále k pohybu. "V tento moment můžeme potvrdit, že máme 19 občanů připravených k evakuaci," řekl Kára.

Světový program pro výživu odhaduje, že 12 milionů Jemenců nemá možnost pravidelně si obstarat základní a nutričně kvalitní potraviny. Jemen až 90 procent potravin dováží, takže je závislý na dostupných obchodních trasách. Potraviny lidem chybějí hlavně v Adenu a také v částech Saná.

Otevřela se nová bojová fronta v Táizzu v centru Jemenu. Dosud se bojovalo nejvíce na jihu země, hlavně u Adenu. Podle některých analytiků to znamená, že se rozpadá koalice šíitů a Sálihových armádních oddílů.

Autor: ČTK , AP, AFPFoto: Wikimedia Commons , ČTK , ABACA/AA

Další čtení

Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru, Trump ohlásil jednání s Íránem

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ