Američtí vyšetřovatelé dnes obžalovali pět členů americké bezpečnostní služby Blackwater ze zabití 14 iráckých civilistů a z pokusu o zabití 20 dalších při loňském incidentu v Bagdádu. Muži rovněž čelí obvinění z použití nepovolených zbraní. Šestý strážce Blackwateru, který byl zapojen do incidentu, se dnes k zabití přinejmenším jednoho Iráčana přiznal.
Obžalovaným hrozí až deset let vězení za každého zabitého a sedmiletý trest za každý případ pokusu o zabití. Za použití kulometu ke spáchání násilného trestného činu navíc mohou být odsouzeni k dalším 30 letům vězení. Samotnou bezpečnostní agenturu vyšetřovatelé neobvinili.
ČTĚTE TAKÉ: USA: žoldáci z Blackwateru čelí vyšetřování
Irák chce po americké firmě Blackwater 136 milionů dolarů
Agenti Blackwateru, kteří 16. září 2007 doprovázeli v Bagdádu americký diplomatický konvoj, začali podle svědků bez příčiny střílet z kulometů na civilisty, z nichž někteří měli ruce nad hlavou na znamení toho, že se vzdávají. Strážci rovněž údajně vhodili granát do místní dívčí školy."Přinejmenším 34 neozbrojených civilistů, včetně žen a dětí, bylo zabito nebo zraněno těmito strážci Blackwateru," prohlásil dnes vyšetřovatel Pat Rowan.
Obhájci obžalovaných strážců, kteří požádali soud o propuštění svých klientů na kauci, dnes zopakovali svá předchozí tvrzení, že agenti stříleli v sebeobraně. "Jsme si jisti, že jakákoli porota pochopí, co je ve skutečnosti celý tento případ: Politicky motivované vyšetřování, které má uchlácholit iráckou vládu,"
prohlásil Steven McCool, který zastupuje jednoho z členů Blackwateru.
Obhájci agentů rovněž zpochybnili skutečnost, že celý případ spadá do americké jurisdikce. Aamerické právo není zcela jednoznačné v otázce toho, zda mohou být pracovníci Blackwateru souzeni za čin, který spáchali v zahraničí. V době incidentu přitom měli agenti zahraničních bezpečnostních služeb zajištěnou imunitu před iráckým právem.
Loňský incident vyvolal velké napětí mezi Bagdádem a Washingtonem. Irácká vláda pozastavila Blackwateru činnost a požadovala, aby strážci byli souzeni v Iráku.
Foto: Reuters