Život po životě, ovšem svého druhu, čeká na zvířata v zoologické zahradě ve dvousettisícovém městě Chán Júnis v pásmu Gazy. Zvířata, která tam uhynou, se vracejí zpět vycpaná. Návštěvníci tak mají šanci pohladit si lva, tygra nebo krokodýla. S preparováním zvířat však na palestinském území nemají zkušenosti ani vhodný materiál a nad některými z asi desítky vycpanin se vznášejí mouchy.
"Nápad vycpávat zvířata se objevil po válce v Gaze, protože mnoho zvířat jako lvi, tygři, opice a krokodýli uhynulo," řekl majitel zoo South Forest Park Muhammad Avaida. Válkou měl na mysli vojenskou ofenzivu Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamas, která začala v prosinci 2008 po raketových útocích na Izrael. Avaida se během třítýdenní ofenzivy prý nemohl do zoo dostat a mnoho zvířat uhynulo hlady nebo kvůli nedostatečné péči.
Vycpávat zvířata se jeho spolupracovníci učili z doslechu a na internetu. Základními pomůckami byly formaldehyd a piliny, prozrazuje Avaida o vycpaninách, mezi nimiž jsou lev se skvrnitou prašivou srstí, opice, které chybí končetiny, či dikobraz s dírou v hlavě.
Otázkou podle AP je, zda se asi 65 živým exponátům daří lépe. V zoo nejsou ošetřovatelé a Gaza nemá úřad, který by zoologické zahrady kontroloval. Místní se o léčbě radí telefonicky s veterináři v Egyptě, zatímco děti zvířatům strkají čokoládu, smažené lupínky nebo chléb.
Palestinská území ovládaná od roku 2007 militantním Hamasem jsou pod izraelskou blokádou. Omezení panují i na egyptských hranicích a nová zvířata tak musejí být na palestinské území pašována tunely. Avaida řekl, že do jeho zoo se tak dostala všechna zvířata kromě ptáků.
V pásmu Gazy s asi 1,7 milionu obyvatel se nachází pět zoologických zahrad a s mumifikací uhynulých exponátů mají zkušenosti i jinde. Ve městě Kalkílija na západním břehu Jordánu vycpali žirafu, která zemřela při druhém palestinském povstání proti Izraeli v letech 2000-2005. V muzeu tamní zoo jsou kromě ní už i vycpaná hyena, vlk nebo velbloud.