Asi 50 tisíc syrských křesťanů chce požádat Moskvu o udělení ruského občanství. Doufají, že je to ochrání před násilím v Sýrii. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí. Většina Syřanů se hlásí k islámu, pouze necelá desetina z 21 milionů obyvatel ke křesťanství.
Křesťané se syrského konfliktu spíš straní, ale většina z nich se obává, že nahradí-li současnou vládu islamisté, jak se to stalo třeba v Egyptě, stanou se pronásledovanou skupinou obyvatel.
"Cílem teroristů, jež Západ podporuje, je vytlačit nás odtud nejkrutějšími metodami včetně vraždění civilistů," napsali v dopise určeném ruskému ministerstvu křesťané obývající syrskou oblast Kalamún. Leží severně od Damašku, poblíž hranice s Libanonem.
"Ruská politika vůči Sýrii je stálá, snaží se chránit Sýrii, její národ a teritoriální celistvost. Východní křesťané vědí už staletí, že nikdo jejich zájmy nechrání lépe než Rusko. Jelikož syrské zákony povolují dvojí občanství, rozhodli jsme se požádat o ruské, je-li to možné. Pro každého křesťana v Sýrii by bylo ctí je získat," uvádí se v žádosti.
Pisatelé také ujišťují, že "podepsat se je připraveno 50 tisíc lidí - lékařů, inženýrů, právníků i podnikatelů". Tvrdí také, že nikdo z nich nechce uprchnout. "Máme vše, co potřebujeme, neprosíme o peníze," stojí v dopise.
Křesťané zatím nejsou terčem účastníků bojů v Sýrii. Výjimkou je vesnice Maalúla, která leží asi 50 kilometrů od Damašku. Je domovem 5000 lidí a v září byla dějištěm bojů mezi povstalci a vojáky.
Povstalci patřili ke skupině hlásící se k teroristické síti Al-Káida a vesnice se zmocnili. Od té doby jsou tam střety téměř každý den.